Jacobs prodává vandalismus
4.4 (87.69%) 13 hlasů

I móda podléhá vandalizmu, ale paradoxně právě ten jí může posloužit jako skvělý marketingový nástroj. Mercer Street je jednou z nejluxusnějších ulic newyorského SoHa a pšenka tam kveta mladým nezávislým designérům i luxusním butikům, mezi které patří i ten Marca Jacobse. Avšak právě jeho síň módy se na této lukrativní adrese stala obětí zločinu. V temných hlubinách noci dal jeden z pouličních umělců najevo svůj nelibý názor, a to sprejem a přímo na zeď Jacobsova obchodu. Růžový nápis ART tak poničil návrhářův butik, jenomže nebyl by to sveřepý Marc, aby tento diskutovaný atak nevyužil.

Jacobs prodává vandalismus

Na pultech onoho obchodu se tak zanedlouho objevila trička s fotografiemi poničené vitríny za téměř nepředstavitelnou cenu 689 dolarů. (Nebo 680 dolarů i s podpisem umělce…) Přihlížející měl tedy za to, že Marc svůj obchod poničil záměrně, aby rozvířil okurkovou sezónu před koloběhem týdnů módy. Tomuto tvrzení napovídal i název edice triček – Art by Art Jacobs. Jenomže tiskové oddělení Marcova týmu vydalo intenzivní zprávu s přesvědčivým tvrzením, že trika nevznikla na základě předem instruovaného komplotu.

K aktu se nakonec přihlásil francouzský graffiti umělec Kidult, který má na triku znesvěcení výloh Louis Vuitton, Céline a dalších. Kdo by si však myslel, že celý “projekt” vznikl za spolupráce těchto dvou neposlušných živlů, je na omylu. Hned po vydání “umělecké” řady triček, které sám Jacobs považuje za recesi, se Kidult do amerického návrháře nelibě obul – už jen proto, že na jeho protestu vydělává někdo jiný.

Celá kauza se tak ve finále jeví jako okázalá fraška a tak ji vnímá i další, ještě o něco vtipnější kolekce triček od streetové značky FRY. Ta vydala trika s potiskem trik z Art by Art Jacobs – samozřejmě v dostupnější cenové kategorii.