Její jméno do úst neberte nadarmo. A když už o ní začnete mluvit, dejte si na tom záležet. Představuje totiž legendu nejen japonského, ale také východoasijského umění a mimo to se stala chodícím symbolem nestárnoucího puntíku – Yayoi Kusama. Yayoi se narodila v roce 1929 v městečku Matsumoto a dnes je jí 82 let. Jako správná Japonka však na věk nebere zřetel a dál aktivně tvoří. Yayoi se v průběhu svého života věnovala mnoha uměleckým formám.

Yayoi Kusama pro Louis Vuitton

Po svém příjezdu z Tokia do New Yorku se například bohatě věnovala happeningu, který spojovala s protestem proti válce vedené ve Vietnamu. V osmdesátých letech zas tíhla k audiovizuálním uměleckým projektům a s oblibou se věnovala konceptuálním formám uměleckého vědomí. Avšak celou její tvorbu příjemně protkal puntík. Tvar, na nějž Yayoi nikdy nedá dopustit, se promítl v jejích plátnech, video záznamech, sochařských výtvorech,… – zkrátka všude.

Bohatě angažovanou kolekci s touto uměleckou veteránkou nyní připravuje francouzská značka Louis Vuitton. V první fázi dalšího výtvarného projektu LV se Yayoi pustí do tvorby limitované kolekce, která skrze známé puntíky obohatí celý sortiment značky. Kolaborace však bude pokračovat také samotnými výtvory (plátna, skulptury, objekty) obdivované Yayoi, které budou umístěny po buticích značky napříč kontinenty.

Pod útok barevných puntíků se v rámci zmiňované limitované edice dostanou standartní kousky z kolekce, kožené doplňky (včetně kabelek, peněženek a pouzder), kolekce hodinek, standardních doplňků a také kolekce obuvi. Datum jejího zveřejnění zatím není oficiální a jasné zatím není ani to, zdali bude projekt určen i pro pánskou klientelu. Zřejmé je však už teď, že umělecká edice bude naprosto jedinečná. A proto si ikonickou Yayoi a její genderově hybridní modely nakonec budou pořizovat i muži – o tom jsme přesvědčeni. Řekněte sami, lze snad odolat jejímu kouzlu?