V dnešním zdánlivě toxickém světě pojem “bio” prodává. Bio se však postupně tvaruje do nové formy, která vedle speciálně pěstovaných potravin a produktů představuje životní styl, který si jako novou metu stanovil transparentnost, průhlednost, a to ve všech sférách našich životů.

I móda se přizpůsobuje této nákaze – ekologicky vyráběné kolekce či průmyslové náhražky organických materiálů jsou dnes již standardem. Vtipnou ekologickou agitkou dýchá i jaro/léto 2012, ve které se eco pojí se slovem epic. Vítejte tedy v příručce, jak vidět věci tak, jaké opravdu jsou. Vítejte ve světě transparentního oděvu.

IN: Transparentní oděv

Nutno podotknout, že o něco produktivnější byly v tomto směru kolekce značek zaměřujících se na dámskou módu, ale ani velikáni pánského stylu nezůstali pozadu. Jmenujme hned toho nejdůležitějšího, Rafa Simonse. Ten během přehlídky kolekce Jil Sander na jaro/léto 2012 vystavil zrakům přísedících modely v průhledných, z gumy vyrobených svršcích. Značka Acne pro změnu odhalila oči ve svých slunečních brýlích z průhledné zpevněné celulózy. Stejný postup zvolila i značka Calvin Klein a do průhledných pláštěnek se s vervou pustilo i kreativní duo Nicola Formichetti a Romain Kremer zaštiťující pánskou divizi značky Mugler.

Silný akcent transparentnosti ve svých dámských kolekcích podtrhl Marc Jacobs pro Louis Vuitton a značka Maison Martin Margiela. Předmětem doličným se stala nahá silueta a čistá prozřetelnost, která může být stejně avantgardní jako směšná. Tvůrci použili průhlednost jako přímou formu i způsob bizarního vylepšení oděvu, a tak tato estetická forma funguje pouze při správném užití. Extravagantním nástrojem se může stát i vám, ale jako vždy u výstředností, i transparentní oděv musí mít své opodstatnění a smysl.