Když z pozadí těžkých, kovových a potagovaných dveří vyšel vstříc očím diváků první model z kolekce Jil Sander pro podzim/zimu 2012 na tradičním pánském týdnu v Miláně, jedno z důležitých témat sezóny bylo, jak se tak říká, na stole. Apokalypsa fascinuje tvůrce napříč kontinenty, charaktery a postaveními. Vidina možného konce světa se však, jako ostatní trendy, nestala jen pouhou formou kolektivního vědomí, ale příležitostí pohledu do sebe samého.

Traveler

Stejnému pokusu se podrobila také trojice studentů z pražské VŠUP. Luisa StašováTereza Ledvinová a Filip Jakab, studenti ateliéru módní tvorby Josefa Ťapťucha, se rozhodli své klauzurní práce pojmout jako výpravu za neznámem. Hlavním aspektem kolekce byl rok 2012 a směr, jakým se bude náš mystický a tvrdě bojující člověk – jinak nazývaný jako global traveler – ubírat. „Náš oděv jsme chtěli transformovat do éry transcendentálního přerodu a uvědomění si sebe samého,“ vysvětluje jeden z designéru Filip Jakab.

Snímek, který kolekci doprovází, zcela obnažuje čistě spirituální záměr oděvu z dílny tohoto tria. Podstatu, jež si všechny modely nesou na své cestě, zdatně zrežíroval další student pražské umělecké školy Petr Jandera. Za doprovodu mýtické kmenové hudby a šperků talentované Kay Konečné z ateliéru Evy Eisler se tak snímek Traveler stal počinem, který – přestože se soustředí pouze na ženu – nemůže MAUDhommepřehlédnout. Protože my milujeme českou módu. A vy? ;-)