„Byla to velmi těžká práce, protože postava Jamese Bonda je natolik ikonická, že od perfektně upraveného britského gentlemana se nic nového ani neočekává. Musíte tedy dát novou formu už tak velmi úspěšné image.“ Takto specifikovala svoji práci kostýmní výtvarnice Jany Temime, která společně s americkým návrhářem Tomem Fordem vytvořila novou podobu tajného agenta 007 s povolením zabíjet.

Jaký tedy bude nový Bond? O roli Toma Forda v přípravách nové bondovky s názvem Skyfall se diskutovalo již dlouho. Avšak málokdo mohl tušit, že jeho účast bude faktická a nebude představovat jen pouhý podpis, který samozřejmě působí jako další z atrakcí filmu. Po zveřejnění prvních trailerů a nově i krátkého dokumentárního videa, které sleduje Bondův šatník ze zákulisí, je vše zcela jasné. V nadcházejícím blockbusterusezóny byla totiž použita celá kolekce Fordovy krejčoviny s aktuálním sezónním předurčením pro podzim/zimu 2012, kterou Ford zvlášť pro potřeby filmu upravil a rozšířil. Již zmíněná hlavní kostymérka filmu – Jany Temime – pak pracovala jak se svými vlastními návrhy, tak s kousky z bohatého Bondova archivu.

Ultraelegance pana Bonda

To vše dohromady dalo vzniknout velmi formální podobě agenta Bonda, ze kterého se stává stále viditelněji upjatý gentleman. Smutek a šrámy z minulosti mu jen málokdy dovolí, aby zapomněl na svou úlohu a oddal se civilnímu životu. Proto Ford s Tamime vytvořili převážně zúženou siluetu obohacenou o temné a chladivě šedé odstíny, které vytvářejí image autority vyžadující respekt.

„Chtěla jsem, aby se oblek pohyboval společně s tělem, aby kopíroval Bondovy fyzické i duševní pohnutky. Snažili jsme se však, aby byly všechny kostýmy aktuální a obdařené o současné trendy pro rok 2012,“ dodává Tamime, která takto přesně vyjádřila nový směr legendární postavy literatury a filu. Na otázku, jaký je nový Bond, tedy odpověď již existuje. A skrývá ji jedno slovo – ultraelegance.