Tak trochu svatoušek, tak trochu dandy, tak trochu násilník jak z Kubrickova Mechanického pomeranče. Britská tradice krejčoviny je pro obyvatele Ostrovů stejně důležitá jako ostatní symboly anglické svrchovanosti, Královnou matkou počínaje a dvojkohoutkovými umyvadly konče. Tuto suverénnost zařadila do své kolekce i značka Hackett, bezpečně spojující všechny tři prvně uvedené charakteristiky do jednoho pevného bodu – moderního městského muže z Londýna.

Hackett S/S 2013

Celá přehlídka na jaro/léto 2013 by se dala charakterizovat jako festival britské módy 20. a 21. století. Elegance prvních modelů byla srovnatelná snad jen s literární postavou Herculea Poirota – nucená parádivost a naprosto bezchybná silueta, kterou na mole často podporovali o něco “buclatější” modelové, často překračovala hranici mezi oblečením a kostýmem. Z té se však Hackett dokázal vymanit postupným přechodem k civilnějším lookům inspirovaných 70. léty.

Tam nastala pravá řež vzorů a ambicí. Britským návrhářům je často, a nepříliš férově, vyčítána “módní zaostalost” a přespříliš silná tendence ke kvalitní, avšak osvědčené jistotě. Když se však na mole vedle sebe objeví tolik různých módních forem jako u Hackett, jedná se o druhý extrém vyvolávající ještě více otázek. Námořnické vzory a barevné chinos, dandy preppy look a kalifornská 70s, kožené bundy a tweedová saka… Ne že by všechny tyto věci neobstály kvalitou zpracování či designérským nápadem, avšak spíše než experiment aktualizující britwear vypadala celá řada jako snaha potěšit všechny v publiku. Některé kusy, jako kupříkladu dvoubarevné brogues a zvětšené šátky, byly jistě ctižádostivé, dolů je však shazoval každý další módně-historický odkaz. Možná se na London Collections: Men dočkáme řady, která opravdu prolomí ledy a posune britský oděv do nových rovin, na sezónu jaro/léto 2013 to však zcela bezpečně nebude Hackett.