James Long S/S 2013
4.4 (87.69%) 13 hlasů

Když v roce 1997 zemřel provokativní italský návrhář, couturista a zakladatel módního domu nesoucího jeho jméno, Gianni Versace, svět smutnil. A měl proč – ačkoli zde po více jako dvaceti letech usilovné designérské práce zanechal úctyhodný odkaz, móda dlouho hledala návrháře podobného charakteru, který by tak hluboce ovlivnil pánskou i dámskou módu. Angličan James Long si takovéto postavení ještě nevydobyl, kolekcí na jaro/léto 2013 však Gianniho odkazu vzdal hold více než precizní.

James Long S/S 2013

Nebylo by však správné si myslet, že se Long snažil Versace vykrást, využít jeho excentrické a originální vize pro svůj účel. Gianni Versace ale žil v době, kdy bylo skutečně možné vytvářet původní extravagantní módu – a i díky tomu mu 80. léta patřila. James Long má situaci v době, kdy návrháři už opakují i sami sebe, podstatně těžší. I novodobá neaktuálnost a nepodstatnost značky Versace pramení z této situace, ze které Gianniho sestra Donatella doteď hledá únikový východ.

Long se do jarní kolekce podle všeho pustil s chutí hodnou eklektika. Grafickými vzory potištěné či prošité svršky byly jedním z leitmotivů celé řady. James Long však nezůstal jen u tradičních postupů a kromě kovu a plastu pro tyto hrátky s černo-šedou linkou využil i LED diod a kožených segmentů. Kůže jako taková se objevila hlavně na rozšířených kalhotách a sandálech.

Nechci zde stále srovnávat Longovu kolekci s Versace, ale v tak silně přiznané poctě se tomu lze jen těžko ubránit. Long totiž dokázal spojit tak silné téma se svým vlastním osobitým viděním pánského oděvu, když odstranil nepotřebnou pompéznost a kostýmní rozvernost, kterou nahradil zadumaným, až temně chladným nábojem všech looků. Čest tak neztratil ani jeden z návrhářů, co se na kolekci podílel…