Chladné přízemí The Hospital Club, kde se část London Collections: Men koná, se včera doslova chvělo napětím. Na programu byla totiž mladá designérka Martine Rose a všichni tušili, co bude následovat. Když světla pohasla a do záře reflektorů vstoupil první model, nastražená pera jakoby povolila. Martine po mnoha kolekcích plných vývoje a hledání vlastní identity konečně zakotvila a v aktuální kolekci pro jaro/léto 2013 předvedla dovednost důmyslného ztvárnění své vlastní vize.

Martine Rose S/S 2013

Mnoho módních předpovědí hovořilo o takzvané „skulpturální sezóně“, jenže kdo by čekal, že zprvu výhradně streetová černošská designérka vytvoří naprosto nové pojetí sošné siluety? Pravděpodobně jen ti zkušení, a právě ti se na přehlídku dostavili. Do první řady usedl mimo jiné i Nick Wooster, nákupčí módního svatostánku Harrods, a tak vyvstává otázka, jestli se s Martine potkáme i tam? Její panenské pojetí denimu a syntetické textilie v konceptech vycházejících z transformace pracovních oděvů, které však zároveň připomínaly Berniniho akademicky přesné sochy, donutily diváky při závěrečném defilé téměř nadšeně aplaudovat.

Martine tak vytvořila jakousi sezónní apoteózu skryté něžnosti moderního muže, přitom však zachovala jeho stěžejní silnou roli v cyklu přírodního výběru. Blankytně modrá, bílá, rozšířená ramena, nohavice a vysoký pas – Martine pochopila, že revoluce probíhá uvnitř oděvu a zpravidla se projevuje pouze v detailech. Příkladem mohou jít Prada brogues, kdy jen takové detaily jako lýtková podrážka a gumová platforma vytvořily zcela novou formu obuvi. Takového prozření dojde jen málokdo, proto je dobré k této mladé a ambiciózní umělkyni chovat respekt. Jednou nám ještě ukáže.