J.W.Anderson Men S/S 2013
4.4 (87.69%) 13 hlasů

Poslední den londýnského týdne módy? – ospalá neděle. Na pověstnou Pall Mall se návštěvníci přehlídky J.W.Andersona scházeli jen s polovinou té energii, kterou oplývali na začátku týdne módy, deficit tak prosrkávali brčky ze svých Starbucks kelímků a ospale si skládali komplimenty.  Když se však otevřely dveře a všichni usedli, únava jakoby zmizela – v tu ránu se první řady rozvířily otázkami, pochybnostmi a spekulacemi.

J.W.Anderson Men S/S 2013

J.W.Anderson, jméno, které na ostrovech představuje ekvivalent ke kontinentálnímu Rafu Simonsovi, představuje standard, na který se můžete spolehnout. Svou nepřehlédnutelnou touhou důmyslně provokovat si Anderson vysloužil pozornost módního světa již při své absolventské show a jeho aktuální kolekce v tomto směru nijak nepolevila. Pro nadcházející sezónu vycházel Anderson z klasické krejčoviny, jež neměla daleko k archivní haute couture módního domu Dior, kterou však upravil podle střihů sedmdesátých let. Na mole tak představil až nepřirozeně rozšířené průměry nohavic zvonových kalhot a naopak v pase zúžená saka, které ve večerních kompletech odkazovala na stále častěji parafrázovaného Davida Bowieho.

Ke klasickému základu pak Anderson přidal těžko pojmenovatelný esprit, který se dá popsat snad jen slovy „I can do it better“.  Jemně překřížený střih zavinovacích kabátů ze syntetických materiálů v zářivě neonových barvách jasně prokázal touhu britského designéra stát se druhým (a lepším) Rafem Simonsem pánské módy poté, co ji právě tento belgický mág opouští na úkor své pozice kreativního ředitele již zmíněného módního domu Dior. Jeho minimalistické modely lykrových „zvonáčů“ a striktně lineárních svršků narušily jen transparentní modely s květinovým vzorem, které v kompletu působily jako jediné hluché místo celé edice.  V průběhu show dokonce v prvních řadách vznikla konspirativní teorie, že tyto odvážné modely byly přidány dodatečně jako reakce na úspěch krajkové košile Marca Jacobse od Comme des Garçons, již Jacobs oblékl na Met Gala. Avšak ať už je tomu tak či onak, Anderson protentokrát nahlédl přes horizont střídmé populární tvorby. A pokud to půjde takto dál, může vyplnit hluché místo, které Raf Simons částečnou rezignací na pánskou tvorbu vytvořil.