Praha, zn: Fashion Week

Ač je Praze často spíláno kvůli její nedostatečné módní angažovanosti, na podzim se paradoxně chystají tři velké akce, které mají křečovitě zajistit zájem hlavní metropole o módu. Rozdrobená snaha však v tomto případě platí stejně efektivně jako tři Svatoplukovi pruty.

PRAGUE FASHION WEEKEND, 26. – 30. 9. 2012

Módu vždy v Praze otevíral Prague Fashion Weekend, avšak pouze datem konání. Fakticky totiž zkráceně přezdívaný PFW v rámci prezentace aktuální české módy pokulhával. To má změnit naděje, která je vkládána do organizačního týmu vedeného Oldřiškou Křížovou. Modelka, stylistka a audiovizuální umělkyně se nedílnou součástí české módní scény stala již díky svému organizačnímu umu, jenž jsem mohli prověřit posledními ročníky módně-kurátorského projektu Shooting Fashion Stars. Pražský módní víkend se tak má pod taktovkou OLO proměnit ve velkolepou událost. Podobné ambice si však vyžádaly zásadní změny. Prague Fashion Weekend se z otevřeného mola v Pařížské ulice přesune do interiéru. Mimo program samostatných přehlídek je také přichystán bohatý doprovodný program, včetně rozmanitých workshopů.  Na přehlídkách se objeví jak česká móda, tak i modely světoznámých značek. Akce bude opět přístupná širší veřejnosti, poněvadž lístky na jednotlivé přehlídky si budete moci zakoupit v předprodeji.

DREFT FASHION WEEK, 17. – 23. 9. 2012

Velkým překvapením sezóny byl přírůstek v podobě Dreft Fashion Week. Ten se vydělil z dosud stanovené dramaturgické konstrukce Designbloku a pod organizační záštitou staronového týmu hledá sílu na samostatnou existenci. Avšak i on se přesune z Obecního domu zatím neznámo kam. Organizátoři ale slibují módní přehlídky českých i zahraničních módních návrhářů a také účast zajímavých osobností ze světa módy. Představen bude rovněž exkluzivní Pop-Up Store, jenž v průběhu konání Dreft Fashion Weeku nabídne produkty začínajících i etablovaných návrhářů. A ačkoliv je Dreft Fashion Week zaměřen především na prezentaci luxusních světových značek, klade si za cíl podporovat i mladé módní návrháře do 30 let. Těm je určena soutěž Dreft Black Card, do které se mohou přihlásit se svou kolekcí až do 15. 7. 2012. Výhra kromě profesionální prezentace představuje také finanční odměnu v podobě 60 tisíc korun na výrobu speciální edice večerních šatů.

DESIGNBLOK FASHION WEEK, 1. – 7. 10. 2012

O své fanoušky bojuje také Designblok Fashion Week. Tento týden módy se bude konat v kostele Svatého Šimona a Judy v Dušní ulici a bude ochuzen o některé původně plánované přehlídky. Zdatně mu však bude vypomáhat nový prostor Designbloku – superstudio Clam-Gallasova paláce, které se bude věnovat luxusnímu módnímu designu a špěrkům. Nedávno vyhlášená soutěž Designblok Talent Cards, nabízející prezentaci designérů na Designbloku zdarma, navíc představí produktové studio Tobyšlo, šperky Janjy Prokič, boty značky Cutulum, modely Karolíny Juříkové, diplomovou práci Terezy Ujevičové, módní návrhy Moniky Krobové a modely slovenského módního návrháře Miroslava Saba.