Když legendární italská návrhářka Elsa Schiaparelli, jejíž jméno je teď často oživováno díky výstavě Impossible Conversations v newyorkském Metropolitním muzeu a comebacku značky nesoucí její jméno, poprvé potkala surrealistického umělce Salvatora Dalího, tvůrčí energie, která se tehdy zrodila, do jisté míry změnila život každého z nich. Segment tohoto osudového setkání, ikonické lobster dress, dodnes imitují mnozí světoví designéři. Nahodilý surrealistický potisk, který tenkrát Dalí pro Elsiny šaty vytvořil, se tak dokonce stal výchozí inspirací pro návrháře, kteří se v zajetí pánské módy pokusili nahodilé zvířecí potisky oživit již tuto letní sezónu.

IN: Nahodilé zvěrstvo

Náhodný zvěřinec tedy vytváří jediný spoj mezi sezónami jaro/léto 2012 a podzim/zima 2012, protože drobné velryby, kohouti a raci samotní okupují modely především nadcházejícího zimního období. Do podzimní kolekce ony velryby obsadil právě Raf Simons, naposled u Jil Sander. J.W. Anderson, jeho pomyslný rival na poli pánského konceptuálního stylu plného minimalistického futurismu, si zas na svoje pleteniny vypůjčil potisk galských kohoutů. Punkerka Vivienne Westwood zaletěla do orlího hnízda a Paul Smith rovnou na lehké svetry našil raky a humry.

V současné a pomalu končící letní sezóně si zvěřinou pomohli Viktor&Rolf, a to sice košilím se skákajícími delfíny. Bill Gaytten ve studiích Johna Galliana zas zúročil motiv ptactva na své lehké hedvábné komplety. Mazlíčků se tedy nebojte ani vy. Jen jich na svůj oděv nepřilákejte příliš mnoho, poněvadž dynamiku těchto vtipných printů podtrhnete jedině jednoduchým stylem.