Kdo se bojí Kathy Acker?
4.4 (87.69%) 13 hlasů

Williama Burroughse známe jako člena generace zbídačených literátů, mezi které se počítá také Jack Kerouack a Alain Ginsberg. Svým kyberpunkovým stylem, v němž kromě drog, ztracených identit a sexu zkoumal rovněž směr lidských životů a jakési skryté roviny časoprostoru a různých realit, ovlivnil mnoho pozdější prozaiků a experimentálních novelistů. Pokud měl kdy tento legendární spisovatel zdatného konkurenta, byla jím nepochybně Kathy Acker.

Kdo se bojí Kathy Acker?

Tato americká punkerka a lesbická feministka jako jedna z mála dokázala jeho dílo v mnoha ohledech překonat svým silně ženským viděním světa. Její legendární tituly, jako například „Krev a vnitřnosti na střední škole“ nebo „Kočička, královna pirátů“, naprosto převrátily svět homosexuální orientace amerických žen. Konceptuální vnímání se později rozšířilo po celém světě a otázkami, zdali má žena právo na svobodnou masturbaci stejně jako muži, jsme se začali zabývat i na starém kontinentě – v Evropě byla témata jako ženské sebeukájení a obecně sex mezi ženami ještě počátkem osmdesátých let silně tabuizovány.

Tento poměry měnící punkový potenciál nyní probouzí módní film Petera Graye. Ten se spojil s módní editorkou Cathy Edwards za účelem natočení dvouminutového snímku s názvem „I Was A Punk Rock Princess“. Krátký a sugestivní film ukazuje skutečné jádro ženství, které dokáže být jak něžné, tak i drsné. V nové organizaci společnosti, kdy na sebe muži přejímají ženské úlohy a ženy zas ty mužské, tak toto video pokračuje ve stále aktuálním trendu nesmrtelné androgynní nálady, kterou nám přísluší zkoumat, ať už se jedná o jakékoli pohlaví. Protože právě postavení něžného pohlaví ovlivňuje i postavení nás, mužů.