Její outfity byly stejně legendární jako její doppie pagine v italském vydání Vogue. Za svoji kariéru, která čítá mimo jiné i editorskou práci pro avantgardní magazín Vanity či původní verzi časopisu Details, vytvořila na 6 a půl tisíce redakčních stran, které se stávaly středobody každého vydání jakékoli publikace, pro kterou s nadšením a entusiasmem pracovala. Za svůj život se stala ikonou, ovšem právě život nám včera připomněl, že i ikony a modly jsou smrtelné: Anna Piaggi, italská módní editorka, byla ve věku 81 let nalezena mrtvá ve svém domě v Miláně, informoval list La Repubblica.

Zemřela Anna Piaggi8

Pokud se před lety rozeznívaly zvony, dnes se „rozštěbetávají“ společenské sítě. Včerejší Twitter byl Annou přímo zahlcený, a to z pádných důvodů. Svůj smutek nad ztrátou této módní legendy nevyjadřovali jen její kolegové a fanoušci, ale také návrháři, pro které byla Piaggi nejen ceněnou kritičkou, ale také přítelkyní. Patřila do úzkého kruhu módní elity vytvořené v 60. a 70. letech, která již od začátku chápala, jak se role módy ve společnosti mění a jak se začínají bořit staré konvence a vytváří se naprosto nové a ojedinělé módní a artové podhoubí.

Cítím se lépe, když mám na hlavě hezký klobouk. – Anna Piaggi

Mladá duchem byla i Anna Piaggi, která navzdory svému pokročilému věku stále hledala nové podměty a svou prací i stylem oblékání je dávala všem na odiv. Jen málo lidí si totiž v tak konzervativním oboru, jakým je móda, dovolí být tak odvážný jako Anna. Vždy a všude vyčnívala a nebylo jí to za zlé – naopak, svoji osobitost podložila těžkou prací, pro kterou žila a dýchala. Proto bude její památka i odkaz vzpomínána, revidována a aktualizována. Bez zbytečných frází a prázdného bědování však musíme chtě nechtě prohlásit, že odešla jedna z hlavních opor módy a stylu.

Anna Piaggi *1931 †2012