Čtrnáctý pařížský obvod, levý břeh Seiny, čínští umělci a šperky – co tyto jednotlivé pojmy spojuje? Nadace. Jeden opravdu významný umělecký fond, který téměř před třiceti lety založilo šperkařské impérium Cartier. Fondation Cartier pour l’Art Contemporain byla založena roku 1984 ve Spojených státech, ale o deset let později se díky velkému podílu evropských umělců přesunula na svoji současnou adresu v Paříži: 261, BD Raspail.

Cartierova nadace vystavuje čínské umění

Nadace nyní sídlí v konceptuálních prostorách muzea, které pro ni navrhl architekt Jean Nouvel. Ten moderní skleněnou galerii doplnil o důmyslným koncept interiérových i exterierových zahrad, za které později dostal i prestižní ocenění Pritzker Prize. Cartierův stánek zasvěcený umění už stihl za svoji existence vystavit více jak 100 děl od 300 různých umělců a v současné chvíli toto umělecké sídlo blízko známého pařížského parku Montsouris okupuje čínský umělec Yue Minjun.

Dílo padesátiletého Minjuna je snadno rozpoznatelné díky obrovským plátnům plných barev, se kterými pracuje tento talentovaný Číňan na základě fauvistické tradice – používá odstíny na základě neorganizovaného pořádku, v jeho kompozicích se tudíž setkáme s fialovými muži i žlutými kočkami.

Cynický realismus, jak je jeho styl nazýván, zpracovává sociální náměty soudobé Číny, ať už se jedná o zobrazování mrazivé reality i smělé radosti v éře komunistického režimu – i díky němu má on jako angažovaný umělec problémy s tamějším totalitním uspořádáním. Přesto ale jsou jeho malby plné radosti ze života, snad díky ironickému, nebo upřímnému úsměvu. Každopádně potěšení ze života nechybí ani samotnému umělci. Vždyť proč také? Až do 14. listopadu vystavuje na prestižním místě uprostřed Paříže. Pokud tedy přijíždíte na levý břeh pověstné Seiny, neváhejte se na Minjuna podívat.