V době potravinářských, ale i uměleckých a kulturních polotovarů je poptávka po autenticitě přirovnatelná k poptávce tuzexového zboží za totality. Ale pokud nechcete stát fronty se síťovkou, jděte se podívat do Denim Heads! Právě tam totiž lze nově koupit kalhoty z exkluzivní edice Levi’s Vintage Clothing.

V roce 1999 vznikla v Amsterdamu samostatná kreativní skupina s názvem Levi’s XX, která je nezávislá na své mateřské společnosti Levi Strauss & Co. A právě Levi’s XX má řadu vintage levisek na svědomí, poněvadž se jedná o jednu z jeho odnoží. Levi’s Vintage Clothing klade maximální důraz na autenticitu jednotlivých kusů oblečení a vytváří renovované modely starých Levi’s džínů, které se jakýmkoliv způsobem zapsali do historie. Ve vintage edici tak můžete najít čtyři typy džin modelu Levi’s 501 označených podle let, kdy přišly na svět – “1944”, “1947”, “1954” a “1966”. Nuže, nechť výprava do minulosti započne.

Legendy Levi’s

LEVI’S 501 – 1944

Džíny, jejichž výrobu i design ovlivnila probíhající 2. světová válka. Místo loga Levi Strauss & Co. na poklopcových knoflících zdobí knoflíky v pase znak vavřínového listu coby symbolu míru. Oblouky na zadních kapsách se nevyšívaly, ale ručně malovaly, protože se ve válce šetřilo i nitěmi. Tento typ levisek je ale nejproslulejší tím, že u nich byla poprvé použita takzvaná „red tab“ neboli červená cedulka s nápisem Levi’s na zadní kapse.

LEVI’S 501 – 1954

V 50. letech, kdy se Amerika začala proměnovat v zemi filmových ikon jako Marlon Brando a James Dean, prošly džíny velkou změnou. Poklopcové knoflíky nahrazuje zip a do módy se dostává slim střih – tento model je bezpochyby nejtěsnější z celé kolekce Levi’s Vintage Clothing. Zajímavostí jistě je, že džíny se dají koupit buď předeprané anebo ve verzi “Shrink to Fit“, což znamená, že se džíny kupují o malinko větší, protože se po vyprání trochu srazí.

LEVI’S 501 – 1966

Tyhle pracovní kalhoty se vyšvihly na vrchol pomyslného žebříčku módního oblečení. Kovové cvočky na zadních kapsách, které měly za úkol chránit kapsy před roztržením při práci, se stávají v roce 1966 minulostí. Jsou nepraktické, protože při sezení ničí nábytek, a proto Levi’s typem 1966 a 1971 přechází k vícerému prošití na místě cvoků, aby se předešlo roztržení kapsy.