Rebel i klasik, nenáviděný i milovaný – Hedi Slimane představuje jednu z nejrozporuplnějších postav současné módy. Ač jej však mnozí aktuálně vnímají jako ničitele odkazu Yves Saint Laurenta, je tento mistrný praktik přeci jen v něčem naprosto nepřekonatelný, a to sice v magii svých rozhodnutí.

Hedi Slimane, Hedi pragmatik

Protože právě rozhodnutí a volby určují dosavadní hvězdnou kariéru tohoto módního lovce z Paříže. Hedi svoje první rozhodnutí učinil už v raném pubescentním věku, když se rozhodl, že svůj studijní život zasvětí umění. O chvíli nato se tak ocitl na Le École de Louvre, kde se učil rozpoznávat rozličné estetické formy a jejich komplikovaný vztah s uměleckou hodnotou. Jak později sám několikrát poznamenal, tento vztah je pro něj tím nejzásadnějším v jeho životě. Proč? Hedi totiž není démon, ani „hodňásek“, jak si jej někteří idealizují, Hedi je zkrátka nesmrtelný pragmatik a vše, co ve svém životě učinil, bylo zaměřeno na pohodlí, které je výsledkem praktického přizpůsobení – nepleťme si s konformitou… Pragmatické rozhodnutí bylo i to jednu z prestižních uměleckých škol v Paříži opustit, tedy přesněji řečeno, nepokračovat ve studiu. Hedi si chtěl totiž svět, o němž slýchával, ohmatat. Nejdříve to zkusil slovy, když se věnoval svým krátkým analytickým textům, které s úpěnlivou snahou rozesílal po redakcích známých francouzských deníků, mezi něž patřil například i Le Monde. Hedi tehdy chodil do společnosti s bohémskou image buržoazního intelektuála a snažil se tak přiblížit komunitě galských pisálků a kritiků. Avšak tento svět nebyl pro Hediho dost dobrý. Lidé v něm byly zaslepeni svou pýchou a Hedi znovu pocítil potřebu praktického a snadného úsudku. V Berlíně se vše mělo jinak a jak Hedi nabýval přesvědčení, že se chce stát módním návrhářem, vrátil se zpět do rodného města.

„Jednou mi někdo řekl, zdali si uvědomuji, že moje pojetí pánské siluety podstatně změnilo pohled na muže. Odpověděl jsem, že ne, protože tehdy jsem na to nemyslel, vyvíjel jsem fungující formu.“ – Hedi Slimane

Zpět v Paříži se věci dali do pohybu a Hedi začal se svou prací, která je dodnes vnímána jako průlomová. Začínal u značky, do níž se o mnoho let později vrátil, aby změnil její jméno na Saint Laurent Paris. A již zde začal se svým konspirativním plánem na stvoření nejikoničtějšího mužského předobrazu, kterého seskládal z meziválečných gentlemanů a dekadentního kabaretového období mezi Berlínem a Paříží. Ostatní jej trivializovali pojmem slim look, ale na jeho poslední, tehdy ještě Yves Saint Laurent kolekci (před odchodem v roce 2001) bylo znát, že Hedi s tímto švihákem plánoval zorat víc než jedno pole. Ale proč lovit holuby na střeše když je Dior v hrsti – Hedi byl jmenován kreativním ředitelem pánské linie módního domu Dior v momentě, kdy mu Pierre Bergé telefonoval a prosil ho, aby zůstal a převzal i dámskou YSL divizi, poněvadž Yves by tenkrát nic podobného neudělal. A tak Hedi přijal další výzvu, což opět představuje smysl podmanivého Francouze se snadno, dobře a rychle rozhodnout. A zbídačený Christian Dior Monsieur byl připraven na Hediho rozhodnutí. (Zbytek o změně názvu na Dior Homme a dalším úspěchu slim siluety určitě znáte nazpaměť.)

A máme-li být k sobě upřímní, stejně připravený na Hediho rozseknutí byl i do jisté míry zbídačený Yves Saint Laurent. Stefanu Pilatimu, nadanému Hediho předchůdci, se totiž podařily dvě věci, zvednout tržby a odsunout značku ze zářného světla vůdčích ikon. Když tedy nebohému Pilatimu tento rok končila smlouva, rozhodnutí bylo jasné. Stejně jako to Hediho. Impérium útlého mladíka s brýlemi, jak si Yvese všichni pamatujeme, je potřeba omladit. Zrodil se tak Saint Laurent Paris. „Chtěl jsem dát najevo, že začíná nová etapa a že se hlásíme k pravému odkazu Yves Saint Laurenta,“ nechal se Hedi slyšet. Logické že? Podobně jako i stávající studio v L.A. či koneckonců skrytí kolekce před širší novinářskou a bloggerskou obcí. „Jednou mi někdo řekl, zdali si uvědomuji, že moje pojetí pánské siluety podstatně změnilo pohled na muže. Odpověděl jsem, že ne, protože tehdy jsem na to nemyslel, vyvíjel jsem fungující formu,“ dosvědčuje Hedi okouzlující logiku svého myšlení. V součtu vytváří život Hediho Slimana jednu kontroverzní volbu, která mění módu. A ještě ji dlouho měnit bude.