Pokud móda doopravdy souvisí s nějakým vědním oborem, je to (překvapivě) sociologie. Všichni světoví návrháři, kteří změnili dějiny módy, by se v této disciplíne mohli stát špičkami. Chanel skvěle odhadla potřebu žen svléci šaty, Dior zas, jak moc potřebuje být ženskost inovována a Yves převedl kód luxusu do kalhot. Síla preferencí potencionálních nositelů je totiž nepodcenitelná konstanta, s níž by designéři vždy měli počítat. A takto se chová i kreativní vedení francouzské značky Lanvin, které na poli videa prezentující kolekci podzim/zima 2012 zrealizovalo jakýsi mikroprůzkum.

Mikrodokument Lanvin

Téma: Jak vlastně móda pracuje s lidmi.

Výsledek: Před kamerou se ve sestříhaných dvou minutách vystřídali ženy a muži s běžnými problémy, které do jisté míry utvářejí naši osobnost a identitu.

Video doprovázející celou podzimní kampaň je totiž plné náhodných lidí z ulice, kteří za účelem prezentace nové kolekce oblékli aktuální modely Lanvin. Stará černošská dáma z Harlemu, jež bývala tanečnicí, či mladík kupující kolo mají jedno společné: i pod nánosem drahého oblečení zůstávají sami sebou. Zázračný mikrodokument, jak můžeme krátký snímek vnímat, tak dokázal, že původ, národnost a vaše pravé místo v životě je břímě, které nesete navzdory milionům, jež jste schopni utratit za nákladné vybavení svého šatníku. Z určitého pohledu se tak divák dostává před otázku, zdali šaty dělají člověka, či člověk šaty?

Dílo Stevena Meisela tak překonalo smysl obyčejné módní upoutávky, protože v nové Lanvin kampani lze hledat mnohem víc. Nebo zkrátka jen to, co v módě stále bylo, je a bude: my sami, a to v té nejčistčí a nejsyrovější podobě. Zřejmě jen někdy podobné souvislosti nechceme vidět a radši dáváme přednost luxusnímu pozlátku, jež na nás takové nároky neklade. Zamyšlení je na vás.