Praha jako téma. Na Prague Fashion Weekendu nesehrála Praha roli jen kulisní (či organizátorskou), jistý pocit vlastenectví se vlil i do kolekcí samotných. Přímočaře pražsky ji pojal i Jakub Polanka v dámské krejčovské řadě na jaro/léto 2013. Modelky se zabarvenýma rukama vstupovaly na molo jako sochařské výtvory, jejichž strnulost v počátcích celé přehlídky byla postupně nahrazována pařížsky rozevlátými róbami. Kolekce však přinesla jednu zásadní otázku, a to sice, jestli i Jakub Polanka jaksi neustrnul ve své tvorbě.

Jakub Polanka S/S 2013

Celá kolekce byla pojata ryze architektonicky a čerpala z gotických námětů. Ty se projevovaly především v mohutnosti jednotlivých siluet a snad až démonickém zpracování celé řady. Tomu napomáhala i barevná paleta: šedivá se prolínala s temnou bordó a ani okamžiky cihlové a krémové barvy nijak nezmírnily hustotu této Polankovy řady. Naproti tomu ale modely působily vzdušně a nositelně, na čemž se projevilo řemeslo módy, které si Polanka přivezl z Paříže. Problém však nastal, když se Jakub Polanka snažil v modelech opsat historické centrum našeho hlavního města až příliš doslovně – modely ztratily na duchu a staly se jen dobře technicky zvládnutým oblečením bez nápadu, u českých návrhářů obecně rozšířený zlozvyk.

Jak se dá od “couture” kolekce očekávat, drtivá většina modelů se nesla v duchu sofistikovaných večerních rób, v nichž se Jakub Polanka cítí nejsilnější. Jeho kreativita je ale i v tomto směru poněkud omezená, a tak kolekce působila jednolitým dojmem, bez výrazného momentu, ve svých nejslabších chvílích nudila, a člověk se nemohl zbavit dojmu, že je celá kolekce zahrána tak trochu do bezpečného kouta – tedy do pozice výhodné pro samotného návrháře, móda ale potřebuje víc.

Jakub Polanka dokáže vytvořit velmi smyslné a ženské oděvy, což koneckonců splnil – modely jako takové fungují bezchybně, kolekci dohromady ale chybělo vzrušení. Pokud tedy má být Polanka i nadále nazýván nejlepším současným českým návrhářem, musí přidat. Prague Fashion Weekend přílivem přehlídek totiž dokázal jednu věc, a to sice, že v Česku existuje mnoho nadějných i přímo brilantních talentů. A Jakub Polanka jaksi zanikl.