Marcel Holubec S/S 2013

V módě existují jen dva unikátní způsoby, jejichž pomocí lze “páchat” revoluci. Jeden představuje ignoraci, druhý empatii. Ignorace rovná se extravagantní koncepce oděvu, která drásavou invencí mění preference nositelů. Podobnou cestou se svého času vydávaly takové hvězdy návrhářského nebe jako Thierry Mugler, John Galliano, ale i Coco Chanel. Empatie naopak reprezentuje decentní “novelizaci” módy asimilací nového a starého. Takovým směrem se zas ubíral hrdina posledních dní Raf Simons, či Nicolas Ghesquière (kreativní ředitel značky Balenciaga). Slovenský návrhář Marcel Holubec svým agresivním stylem patří k těm, kteří nedbají slušného vychování a navrhují, jak se jim zlíbí. Čili po svém!

Ne že by jeho drzost a odvaha měly být brány doslovná, Marcel je totiž realizuje v rámci své sofistikované a erotikou nabyté módy: transparentní materiály v úhledné, pánským oblekem inspirované siluetě pro ženy a lesklé černé materiály v architektonicky vystupňované postavě pro muže. Marcel Holubec na své show, která byla exkluzivně zařazena na program pražského týdne módy, dokázal, že i sex se může nosit s elegancí.

Renovované střihy jednotlivých obleků, mezi něž Marcel zařadil i večerní podobu nabíleného smokingu, si pohrávaly s důmyslným detailem zipu, který tak převedl formu celistvého oděvu do konceptuální podoby uměleckého, ale stále funkčního kostýmu. Tento charakter demonstrativně předvedl delší pánský kabát, jehož spodní část s elegantní, na zip postavenou odnímatelnou variabilitou vyjadřovala návrhářovu originalitu. Zároveň ale poukazovala na zdroje jeho inspirace.

Ty návrhář nepříliš dobře zakryl, jelikož zmíněný kabát vypadal až příliš jako střih kabátů z nedávné kolekce Bottega Veneta. Úzký legínový střih kalhot s latexovým efektem zas příliš připomínal vášeň pro pánské legíny Riccarda Tisciho, kreativního ředitele značky Givenchy. Marcel Holubec tak umí zaujmout, umí vytvořit nové, do jisté míry upravené pojetí pánské módy, umí představit originální kolekci, ale naneštěstí je v jeho tvorbě stále znát silná adorace západním systémem populárních trendů, což lze tomuto talentovanému tvůrci přičítat k dobru, či důrazně vyčíst. Volba pak v tomto směru zřejmě připadá na vás.