Jak už bylo zmíněno v jedné z předchozích recenzí, pokud Prague Fashion Weekend skutečně něco dokázal, je to ta věc, že česká móda má mnoho talentovaných návrhářů, jejichž mnohdy výjimečná tvorba na nahuštěném týdnu módy vynikne o to silněji. Trio La Formela, Mirka Talavašková, Pavel Brejcha, Taťána Kovaříkova (která svojí kabátově laděnou kolekcí vyrazila dech i svým nejhlasitějším odpůrcům), Zuzana Kubíčková a mnoho dalších ale nejsou jen momentálním výkřikem českého průmyslu. Velmi rychle tu totiž roste další nadějná generace návrhářů, dnes studentů a absolventů uměleckých škol po celé republice, kteří se na PFW spojili v jeden dlouhý segment: soutěž START-UP. A to největší překvapeni? Věnují se v drtivé většině pánské módě.

Panel mladých návrhářů START-UP 2012

Téma večera, válku barev, sice dodržela jen hrstka z prezentovaných 13 návrhářů a značek, hlavní cenu 100 000 korun českých si dokonce paradoxně odnesla kolekce Maji Bozovic, v níž už barvy dobojovaly, a zbyla jen čerň. PhDr. Helena Jarošová, fotograf Karel Losenický, novinářka Veronika Ruppert a další porotci však nemohli vybrat lépe – její goticky pojaté modely byly vytříbené jak po estetické, tak technické stránce.

Hlavní cenu za doplněk si stejně zaslouženě odneslo favorizované duo Awkward za kolekci dinosauřích bot, které přímo řvali mládím, hrou a excesem. Jeden v podstatě geniální i triviální nápad zároveň dokázali rozpracovat do kolekce plné tyranosauřích hlav a neonových barev.

Po celý večer se kvalita předváděných kolekcí držela v podstatě v jedné rovině – vysoké. Duo Dovalová – Otáhlíková představilo černou, eroticky laděnou kolekci plnou řemenů, kůže, cvoků a nekonvenčních aplikací. Mirka Horká, jejíž tvorba se dostala i do našeho posledního editorialu, připravila to, co umí nejlépe: skvěle střižené, geometricky řešené pánské obleky, které tentokrát krom barvy ozvláštnila i malbou na látku a buněčným vzorem.

Lenka Kristiánová čerpala z odkazu československých uniforem, její zakuklení vojáčci však vyzněli až příliš koncepčně a kostýmově. Podobně na tom byla i Rebecca Zachar, jejíž snahu podlamoval špatný výběr materiálů. Z materiálů naopak dokázala vytěžit maximum Petra Ptáčková, která svěží prostříhávané summer/beachwear doplnila o rurální kresby.

Vítězové jsou tedy jasní, i dalším mladým návrhářům však MAUDhomme blahopřeje. Jak s penězi dva výherci naloží, se dozvíme za rok. Do té doby všem držíme palce a úspěšný začátek možná slavné kariéry.