Český šperk v New Yorku
4.4 (87.69%) 13 hlasů

V množství talentovaných lidí česká scéna určitě nezaostává za ostatními zeměmi. Prague Fashion Weekend, Designblok a spousta událostí pod taktovkou uměleckých univerzit na tuto skutečnost jen poukazují. Co nám ovšem chybí je fungující průmysl, který by originální výrobky dostal k lidem. A tak se v české kotlině český design dlouho neohřeje a stává se z něj exportní komodita. Jednu z největších událostí roku pro něj tak představovala výstava LOOT 2012, která v minulých dnech proběhla v New Yorku.

Český šperk v New Yorku

Museum of Arts and Design pořádá tuto akci již 12 let a podtitul každého ročníku přesně vymezuje jeho zaměření. “MAD about Jewelry” tak na čtyři zářijové dny plně ovládly současné umělecké tendence ve šperkařství z celého světa. Český šperk pak nemohl být zastoupen nikým jiným než Evou Eisler a jejími svěřenci z pražské Vysoké školy umělecko-průmyslové. LOOT 2012 však neslouží jen jako expoziční platforma začínajícím i zavedeným umělcům, nýbrž také jako jeden velký pop-up store, kam si designuchtiví Newyorčané i zahraniční návštěvníci chodí kupovat neokoukané originální koncepty.

A na letošním ročníku bylo skutečně z čeho vybírat: své práce na něm vystavilo více než 50 šperkařů z celého světa, přičemž pražský ateliér K.O.V. (Koncept – Objekt – Význam) zastupovaly Janja Prokič, do níž se vkládají velké naděje, Markéta Kratochvílová, Eva Růžičková a Karla Olšáková. Jaká byla jejich prodejní úspěšnost, bohužel není známo, s americkou fascinací vším evropským a na newyorkské poměry více než štědré ceny – průměrná hodnota jednoho šperku se pohybovala okolo tisíce dolarů, na výstavě však byly k nalezení i šperky za skromných dvě stě – však česká tvorba zcela určitě vzbudila zájem návštěvníků. O umění mladých českých šperkařů se můžete přesvědčit sami na ilustračních obrázcích u našeho článku, nejlépe však uděláte, když se osobně zúčastníte některé z expozičních akcí v ateliérech VŠUP.