Říká se jí také anorak (přestože je toto označení nepřesné, bundy anorak se přetahují přes hlavu) a svou variabilností rozhodně ztělesňuje nejoblíbenější model posledních několika sezón – bunda delšího střihu, prošívaná, či pokryta pogumovaným plátnem: parka.

Parka se stala posvěcenou couture pouličního stylu a reflexe tohoto oblíbeného kousku tedy rovněž nelze přehlédnout i u významných módních značek a domů. Parku ve své originální podobě – tedy v odstínu olivové barvy – vyobrazil například Kris Van Assche v kolekci pro Dior Homme a podobně si parku oblíbili i Lucas Ossendrijver u Lanvin a Christopher Bailey u Burberry Prorsum.

IN: Parka

Parka si tak vydobyla silné postavení trendy modelu, přestože sama o sobě žádným způsobem náš soudobý šatník neinovuje. Parka představuje postmoderní účelné recyklování předešlých oděvních zvyků a pravidel z minulých dekád. Parka má totiž za sebou bohatou historii. Za tradiční kmenový oděv ji považovali Inuiti a od nich ji postupně obkoukala i americká armáda.

Právě armádní podoba parky dnes vládne preferencím současných mužů. Je praktická, stylová, dostupná, navíc je svým střihem ojedinělá a proto ji mnozí používají také jako protest proti mainstreamovému oblékání. I proto se také parka stala téměř oficiální uniformou hipsterské kultury. Synonym účelného dress code, ukazatel naší společenské přešlechtěnosti a dobře kombinovatelný střih bundy nové sezóny. To vše parka pojímá, navíc se dá skvěle aplikovat do formálního i volnočasového outfitu.

Přiložíte-li ji k černým slimkám, vytvoříte rockový spirit, zkombinujete-li s džíny, vyjde vám atraktivní styl italských značek, ale pokud chcete, můžete dokonce podle rad některých stylistů parku použít i ke specifickým střihům některých formálních obleků a vytvoříte tak netradiční alternativu k obyčejnému černému kabátu.

Dokonce tak je parka univerzální. S její koupí tak neváhejte. Krásné parky značky Barbour můžete nalézt například v butiku Denim Heads a ty od Maxwell zas v The Room by Basmatee. Na obyčejnou, avšak stejně účelnou pak dozajista narazíte také v řetězcích konfekčních značek.