Začínající hvězdy české módy 2013

Mladý český módní talent dostává každým dalším rokem čím dál více prostoru. Na sezónu 2013 už odkryly své karty dva velké a v českém prostředí tradiční projekty, které spojuje jedna vize: “Czech fashion forward“. Jsou jimi samostatný projekt Shooting Fashion Stars a ucelený segment Start-Up patřící pod Prague Fashion Weekend. Oběma jde různými způsoby o jedno: veřejně i mediálně propagovat mladé české návrháře a těm nejlepším poskytnout finanční pomoc.

Shooting Fashion Stars proběhnou v Praze už devátým rokem a tento rok s drobnou změnou: do jednodenního módního festivalu se mohou nově přihlásit i slovenští návrháři. V jeho rámci musí všichni ze zúčastněných předvést novou autorskou kolekci, ještě předtím jsou však všichni vystavující vybráni podle kvalit jejich dosavadních portfolií. Připomeňme, že v minulém roce se na SFS 12 představila kupříkladu Hana Frišonsová nebo značka La Formela, která na podzim tohoto roku bodovala se svojí kolekcí S/S 2013.

Oproti SFS je panel Start-Up soutěžním programem, kam studenti nebo čerství absolventi oděvních škol můžou přihlásit své kolekce vytvořené speciálně pro Start-Up – kolekce se totiž musejí odvíjet od předem určeného tématu. Start-Up, jenž proběhl v poslední den Prague Fashion Weekendu, byl tento rok ve znamení války barev. O to překvapivější bylo, když si cenu za nejlepší oděvní kolekci (100 000 Kč) odnesla edice Majy Božović celá v černé a nachové. V kategorii nejlepší kolekci doplňků však byla jasno už před zahájením – cenu (50 000 Kč) si odneslo duo Awkward za své dinosauří boty, které neměly konkurenci.

Na rok 2013 vyhlásila porota Start-Up téma „Bod zrodu“. Jak se návrháři poperou s tímto prekérně znějícím námětem, se dozvíme již příští podzim. Uzávěrka do Start-Up je 30. 4. 2013, do Shooting Fashion Stars už 30. listopadu tohoto roku.