Naslouchejte, pozor dejte! Koledy vám neneseme, zato úžasné a originální tipy na dárky ano. A to rovnou od svrchovaných módních značek Kenzo a Lanvin. U druhé jmenované procházejí reinkarnací ruské bábušky, u Kenzo zas tarotové karty. Podívejme se na ně ale popořádku.

Do bábušek se zakousl sám kreativní ředitel domu Lanvin Alber Elbaz a zakusil tak poměrně velké sousto, poněvadž matrjošky, jak se také bábuškám říká, mají za sebou bohatou a zajímavou historii. První matrjoška byla v Rusku vyrobena teprve v 90. letech 19. století a jejím předobrazem se stala figurka plešatého buddhistického mnicha, kterou do Ruska přivezli před koncem 19. století z japonského ostrova Honšú. Dotyčná figurka zvaná fukurama byla rozložitelná stejně jako pozdější ruské matrjošky a opět v sobě skrývala další a další čím dál menší figurky mnicha. Nápadu se následně ujala kupecká rodina Mamontovových, jež začala matrjošky vyrábět. Zenový klid v podobě rozkládání se tak proměnil v propagandistickou záležitost, když obličej matrjošek ozdobil za doby ruské totality i tvář Lenina a dalších politiků.

Módní Vánoce

A když už na matrjoškám byl i Lenin, proč by tam nemohl být Elbaz? Od té nejmenší, kde si dámy v Lanvin šatech užívají na louce, až po ty větší, kde se Lanvin šaty pyšní na premiéře nebo na večírku, jsou tyto matrjošky stejně kýčovité, hravé a svým způsobem okouzlující jako jejich předlohy. Koupit je jako vánoční dárek navíc můžete v Lanvin e-shopu za $195.

Francouzská značka japonského zakladatele Kenzo zas před Vánoci představila řadu speciálních tarotových karet, na nichž spolupracovala s Michaelem Willisem. Ten není v módě není žádným nováčkem: ostřílený londýnský designér a ilustrátor ročně produkuje ty nejpsychedeličtější ilustrace pro rozličná světová média. Jeho záměrně anachronická tvorba se osvědčila například na Miami Art Basel a na bienále v Miláně. Nyní Willis propůjčil svůj talent značce Kenzo, s níž se spojil na produkci surrealistických tarotových karet, které se staly předmět vánoční edice Kenzo. A pokud si i zde chcete zalovit v minulosti, následujte nás.

Taroty jsou původně hrací karty s nejasným původem. Nejčastěji jsou spojovány se hrou Taroky či s vykládáním budoucnosti. Názory na jejich původ i využití, stejně jako na jejich symboliku a její funkci, se značně různí. Přesné informace o tom, kde a kdy se tarotové karty poprvé objevily, neexistují. Někteří odborníci tvrdí, že tarotové karty vznikly z tzv. Knihy Thowtovy, která se užívala již ve starém Egyptě. Z dostupných pramenů můžeme vyvodit, že tarotové karty se používaly s největší pravděpodobností již před rokem 1408, kdy se objevil balíček skládající se ze 78 karet, které byly nazývány Taroky. Ač jsou tarotové karty spojovány v současnosti převážně s předpovídáním budoucnosti, není tato jejich funkce historicky doložitelná. Tak či onak, „tarotky“ s puncem Kenzo mohou být vaši za pouhých €25.