New! New! New! Za několik dní končí rok 2012 a s ním i období, které MAUDhomme pojmenoval “českým podzimem 2012″. Podzim letošního roku totiž zažil český módní průmysl ve své zatím vrcholné formě. První pražský týden módy Prague Fashion Weekend doplněný o vytříbený módní festival v rámci Designbloku ukázal, že v České republice (a na Slovensku) existuje silná a konkurenceschopná základna výborných (mladých) českých oděvních designérů, která tyto srovnávací platformy, kdy se v jeden den vedle sebe ukáží kolekce hned několika návrhářů, potřebuje. Ještě před nimi však v Česku existoval projekt Shooting Fashion Stars, jenž se příští rok koná již podeváté. Ten každé jaro objevuje nové zajímavé talenty na poli módního návrhářství, poskytuje jim prostor a mediální podporu. A kdo byl vyhlášen finalistou pro rok 2013? Lucie KrálováMirka HorkáMonika Přikrylová a Pavel Berky.

Finalisté Shooting Fashion Stars 2013

Při pohledu na tuto čtveřici, již vybrali takzvaní SFS Guardians (porota, ve které usedá kupříkladu návrhář a akademik Pavel Ivančic, art directorka Olo Křížová či fotograf Goran Tačevski), je však jasné, že po tak intenzivním podzimu se budou těžko hledat další schopní designéři – české prostředí nedokáže produkovat nové tváře tak rychle, aby už nebyly vidět na všech možných jiných přehlídkách. Kupříkladu Mirka Horká zvládla v září a říjnu obrazit rovnou všechny tři velké módní akce (Start-Up v rámci PFW, Designblok i Dreft Fashion Week) a společně s Pavlem Berkym (pouze DFW) se ještě předtím stačili objevit v našem podzimním editorialu. Pavel sice sází spíše na soukromé akce a přehlídky, v českém prostředí však zcela jistě není nováčkem.

Jménem, které se však objevilo až po velkém českém módním třesku, je však bezesporu Monika Přikrylová vystupující pod značkou Mongol. Monika je stále ještě studentkou Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, její kolekce IKATS s charakteristikami barevnými proudy vláken už se ale stihla stát oblíbencem facebookových módních „sdílenců“. Jedinou finalistkou, o které nebylo do této doby příliš slyšet, je Lucie Králová. Ta s kolegyní Lucií Kordáčovou tvoří značku KRAKORADESIGN a studuje na bratislavské Vysoké škole výtvarných umění.

Oproti minulému roku tak bude publikum SFS 2013 ochuzeno o moment překvapení, ve kterém na mole objeví další naději českého módního designu. Zavedené tváře a rukopisy však nebudou na obtíž, pokud čtveřice návrhářů na Shooting Fashion Stars představí nové autorské kolekce. Neustálé omílání či rozšiřování rok nebo dva starých kusů totiž dnes už nikoho nezvedne ze židle.