Když mladý dánský interiérový designér Bertjan Pot začal pracovat na kobercích upletených ze změti provazů, zafungovalo kouzlo nechtěného a Pot díky němu nakročil k módě. I když začal pracovat na klasickém produktu, vytvořil díky nepovolnému materiálu pletené obličejové masky – nitě, kterými začal provazy splétat jeden ke druhému, totiž nedokázaly udržet rovný tvar a začaly vytvářet křivky. Voilà, “dílo” na pomezí designu a módy bylo na světě.

Masky Bertjana Pota

“I když se může zdát, že tyto masky vyprávějí příběhy, za vším opět stál jen nepovedený materiální experiment. Když Vladi [Potův kolega – pozn. red.] viděl, že koberce nedrží tvar, přišel s nápadem vytvoření masek. Možnosti splétání jsou neomezené a tak díky němu každý den poznávám nové a nové tváře.” – Bertjan Pot

Projekt Masks začal (omylem) už roku 2010 a ukazuje, jak moc je móda provázána s dalšími designérskými kategoriemi. Původně koberce jsou totiž svou estetikou až nápadně podobné mnohý současným severským návrhářům, jejichž kolekce také částečně vznikají jako experiment a hra. Bertjan Pot vyrábí své masky spíše na náhodně, pokud však máte zájem o “masku na míru”, stačí navštívit jeho stránku.