Má na poličce Turnerovu cenu za přínos britskému umění a ve skříni nejspíš více dámských šatů, podvazků a bot na podpatcích než jeho manželka. Ve výčtech nejlépe oblékaných mužů předstihuje svými transvestitskými kostýmy i tak elegantně oblíkané muže, jakými jsou kupříkladu Princ Williams, Daniel Craig nebo třeba i David Beckham. Je oblíbeným návštěvníkem i atrakcí módních přehlídek a se svou ženou – psychoterapeutkou – mají dceru, která se ráda stříhá „na kluka.“ Vítejte ve spletitém životě plném osobitého stylu Graysona Perryho.

Grayson Perry: umělec v sukni

„Někdy se okolo sebe podívám na ostatní transky a říkám si: ‚Sakra, takhle taky vypadám?‘“ – Grayson Perry.

Grayson neměl šťastné dětství. Jeho matka měla muže až příliš ráda na to, aby se nechala omezovat jen svým manželem, a tak jednoho dne Graysonův otec odešel a ke své náruživé manželce se už nikdy nevrátil. Tehdy mu bylo sedm a Grayson popisuje tuto událost jako jednu z nejdůležitějších ve svém životě.

Ačkoli záliba jeho matky v mužích se nedala popřít, neměla při výběru svých známostí už tolik štěstí. Graysonův otčím svého nevlastního syna bil a ten pak utíkal do snových říší dětských malůvek, které se mu později staly osudnými. Dětstvím ho doprovázeli i modely letadel, plyšový méďa Alan Measels (jenž mu byl podle vlastních slov Graysona „náhradním mužským vzorem“) a nekonvenční sexuální potřeby a fantasie. A pak se že role dětství v životě dospělého člověka přeceňuje…

Grayson Perry měl štěstí v neštěstí i po ukončení školy, kdy naverboval

do armády. Když se vrátil ze služby domů, byl kvůli svému otčímovi nucen spát ve squatech. V tu dobu tam však společně s ním žili i například zpěvák Boy George nebo extravagantní kloboučník Stephen Jones, kteří oba dodnes razantně ovlivňují podoby mód. Bondáž, sadomasochismus a transvestitismus byly prvními náměty obrazů, které ztvárňoval na glazurovaných kachlíkových deskách při studiu keramiky a hrnčířství na Central Institute. V té době ještě nic jiného neuměl, když však zjistil, že umí docela dobře zacházet s vázami, začal tyto, ale i jiné výjevy transformovat na povrch objektů, připomínající nejvíce řecké amfory a lidovou keramiku. Ty už vystavovalo Britské muzeum či Tate Modern.

Když si však měl roku 2003 přijít převzít již zmíněnou Turnerovu cenu za své dílo, nepřišel v černém obleku a bílé košili. Nýbrž jako své alter-ego Claire v puntíkovaných šatech, punčocháčích a s křiklavou parukou na na hlavě. Claire je samotným Graysonem někdy popisována jako „matriarcha z 19. století, výrobkyně modelů letadýlek“ a jindy zase jako „východoevropská bojovnice za svobodu“. Je jen na Perrym, kterou její osobnost zrovna nosí. Je ale jisté, že všechny jsou stejně explicitní jako Grayson sám i jeho tvorba, ve které se zaobírá i monumentálními tapisériemi i módní ilustrací. O jeho nápadném stylu se můžete konečně přesvědčit na fotografiích.

A mimochodem, dnes byl opět zvolen jedním z 50 nejlépe oblíkaných mužů Británie.