Žijeme v době, ve které až s prosíkem žadoníme o něco konečně nového. Čekání, jestli něco takového vůbec přijde, si však krátíme tou nejzajímavější činností: obnovováním a aktualizací starého. Vintage může mít mnoho podob,  a i když se pánská móda po celé 20. století zas tolik nezměnila, i u ní je, odkud čerpat – třeba z dobrodružných expedic na ty nejvyšší vrcholky hor. Přesně tam se s kolekcí podzim/zima 2013 vydala britská značky Topman ve své designové řadě.

Topman A/W 2013

Modelové vcházeli do útrob obrovského sálu jako horalové z 50. let, kteří právě pokořují další, západnímu člověku dosud nepoznaný vrchol světa. Oděni celí v bílém a ve značně rozšířených a zvětšených siluetách, si na zádech nesli prostorné batohy se zlatavými detaily a dokonce i východními suvenýry, vedle kterých však měli přivázané pouzdro na mobilní telefon. Ovšem nejen horské bundy a parky – ty tvořily středobod celé řady – dostaly přinejmenším objemné tvary: i velmi klasicky střižené pánské kabáty se po hale nesly s kožešinovými klopami, které sahaly téměř až k pasu.

Po bílo-krémovém entrée to však v hale začalo vypadat, jako kdyby na Everest mělo šplhat samotné Její Veličenstvo královna Alžběta II. Stejně jako ona, i modelové na sobě postupně vyzkoušeli snad všechny myslitelné barvy od cihlové po rudou, růžovou, křiklavě žlutou, vínovou, oranžovou i černou a tmavě fialovou. Krásy dalekých krajin, které našim dobrodruhům tak učarovaly, však nejvíce evokovaly vzory, jenž se objevovaly na kratších či delších svršcích a zvláštní sandály s koženým upevněním po stranách zavazované dlouhou tkanicí. I Topman stylingem všech modelů naznačoval krátké nohavice, ačkoli je jen vsunul do dlouhých vlněných ponožek. Na přehlídce se ukázalo i další možné směřování pánského volnočasového obleku – formální sako, a pytlové kalhoty stojí někde na pomezí evropského orientu a módy 20. let minulého století.

Topman všem pozvaným hostům poslal k přehlídce tiskovou zprávu, ve níž se psalo, že právě dnes tato značka mění historii virtuální módy. Všichni fanoušci totiž mohli show sledovat z pohodlí domova díky kamerám snímající celých 360 stupňů. Jak už tomu někdy bývá, i lidé v hale daly většinou přednost sledování Twitteru, Facebook a Instagramu místo toho, co se dělo přímo před nimi. Kdyby ale zvedly hlavy, poznaly by, že Topman už dávno překročil stín své konfekční historie.