Richard Nicoll je ve světě pánské módy ještě nováčkem. Se svou první kolekcí pro muže debutoval teprve před půl rokem, a nyní tak představuje svůj druhý pokus o proniknutí do tohoto světa. Zřejmě ho však dělící půl rok proškolil, neboť nová kolekce je sebevědomá a tváří se o mnoho samozřejměji než ta předešlá. Nicoll totiž v aktuální zimní edici redukoval svoji lásku k industriálně střiženým modelům a vrhnul se do kulturně angažované edice, která na sebe vzala podobu osmdesátkové nové vlny.

Richard Nicoll A/W 2013

Ocitli jsem se tak na přelomu osmdesátých a devadesátých let, kdy se měnil svět a kdy mladá generace zklamáním i nadšením probouzí svou mysl a čeká na změnu. Proto se Nicoll pro podtržení tohoto námětu rozhodl vytvořit značně schizofrenní kolekci, v niž se snoubí minimalismus s klasickou formou a kostýmním kopírováním dřívějších oděvů. Klasiku si Nicoll dopřál skrze kašmírové kousky, které jsou v jeho rukopisu naprostou výjimkou. K nim se však návrhář odvážil navrhnout také vlněné obleky užšího střihu, které vyjadřovaly překlad k destrukčním modelům, jež nechal tvůrce potřísnit barvou, nebo jejich střih nepřirozeně rozšířil.

Ve všech kouscích se ale navzdory všemu odrážela esence britské kultury odívání, kupříkladu když se na mole objevily inovované střihy dlouhých plášťů. Hranicí celé edice se pak staly kousky šité z kůže a reflexních metalických materiálů, do kterých jako kdyby se vtělila samotná osobní interpretaci Nicollových new-wave osmdesátek. Avšak celkově lze druhou pánskou kolekci z pera tohoto výrazného britské návrháře hodnotit jen za průměrnou, na pozadí sezónních trendů se ztratí, neboť přináší jen chvilkové estetické pohlazení.