Když Alexander McQueen zemřel a na jeho místo nastoupila jeho pobočnice Sarah Burton, změnilo se toho hodně. Alex byl punker, Sarah je spíš dobrá obchodnice. A podle toho vypadá dnešní nejen dámská, ale i pánská divize legendárního návrháře. Jen u těch mužů je to snad přeci jen o něco více vidět. A tak je kolekce této značky na podzim a zimu 2013 podivným mixem, ve kterém je těžké určit si bod, v němž u ní začít.

Alexander McQueen A/W 2013

I Burton se v aktuální pánské řada nechala jako spousta jejích kolegů inspirovat východem. Na začátek je potřeba jí přiznat sofistikovanost, se kterou orient do kolekce, jíž můžeme pojmenovat kupříkladu Dandy Horror Boudoir Show, zakomponovala. Problém je ale v tom, že se pod nánosy křiklavého saténu a orientální vzorů ukrývaly jen vyprázdněné formy, které Burton použila už i v minulých sezónách. Potíží celé tvorby Burton je, že se McQueenovu extravaganci snaží nastrkat tam, kam nepatří – ano, plastové masky, s nimiž někteří z modelů vyplouvali ze dveří, jsou sice efektní, ale člověk se čím dál více nemůže zbavit dojmu, že jimi Burton zakrývá jen nedostatek invence. Sarah je zcela jistě výborná návrhářka, sezónu co sezónu tento fakt stvrzuje dámskými kolekcemi, jak už ale bylo řečeno, u nich tyto módní výstřelky a manýry dávají smysl.

Oblečení jako takové nabízí velice sofistikovanou a luxusně provedenou pánskou krejčovinu, kterou Burton na příští podzim doplnila o kontrastní detail úzkého proužku. Pozornost si zaslouží i kabáty a saka z panelů saténu a sametu. Co ale v celé řadě dělají potisky s náboženskou tématikou, těžko hádat. Sarah Burton je velice dobrá návrhářka, pánské oddělení Alexandera McQueena by si ale dle mého názoru možná zasloužilo někoho, kdo má pro menswear o něco větší cit.