Sice v Londýně vystudoval pánské návrhářství, muži ale museli dlouho čekat na to, až budou moci jeho věci nosit. Britský designér argentinského původu Aitor Throup totiž až doposud vystupoval spíše jako designér, jehož vyjadřovací formou se stal oděv – ne každodenní oblečení. Poprvé na období podzimu a zimy tohoto roku však představil oblečení, které není kompromisem ani z jeho, ani z nositelovi strany.

Throupovy nositelné objekty

Nezaměnitelný charakter tohoto umělce-designéra jsme vám představili už v minulém roce, kdy v průběhu londýnského týdne pánské módy uspořádal výstavu tehdy spíše ještě instalací. Londýn ho přijmul s odstupem, ale s nadšením. S podobným přístupem, ale již o něco chladněji, chodili návštěvníci i okolo objektů v rámci jeho letošní prezentace, kde představil svoji vůbec první nositelnou kolekci pro muže na sezónu podzim/zima 2013.

I když už konečně Throupova tvorba dostala formu oblečení, i jeden pohled následovaný dotykem stačí na to, aby bylo jasné, že s nositelností kolekce to bude i tentokrát prekérní. Aitor Throup není jednoduchý návrhář a tíhu svého koncepčního břemene přenáší i na ostatní. I když v módě už dávno zvítězila forma nad užitkem, Aitorova kolekce dovádí tuto skutečnost do extrémů. Celá kolekce je kvůli konečnému efektu ušita z nepříliš pohodlných tvrdých látek a těžkých syntetik. Batoh ve tvaru lebky je sice unikátní, ale moc věcí si v něm neodnesete. „Móda“ Aitora Throupa je tak nositelná jen v případě formy pro formu, tento požadavek ale splňuje znamenitě. Stále se totiž jedná o ojedinělou podívanou, která na pánskou módu nahlíží zcela odlišnou, i když méně pohodlnou perspektivou.