Je až s podivem, jak se inovativní a prosperující značka, hit 90. let, lehce a snad i ráda v posledních letech naprosto vzdala na právo nazývat ji jakkoli „módní“. Kolekce i přehlídky dua Dolce & Gabbana už připomínají spíše divadelní představení venkovského uskupení amatérských herců, ještě navíc v kýčovitých kulisách. Jen ty kostýmy tedy pořád zůstávají v prvotřídní kvalitě.

Dolce & Gabbana A/W 2013

Kolekce milánské dvojice dávala smysl až při závěrečném defilé, při kterém se přímo hordy modelů (jednotlivých looků bylo 173!) prošly po mole jako procesí při náboženských svátcích na jihu Itálie. Ne snad, že by se leitmotiv nedal odhadnout, spíš byl v prostředí přehlídky nepostřehnutelný. Dolce a Gabbana se tak posíleni svojí ekonomickou situací, díky které už nemusejí přemýšlet nad faktickým úspěchem svých kolekcí, jali znovu objevovat krásy italského folkloru. Pokolikáté už ve stejné formě?

Pánská řada na příští podzim tak nebyla ničím odlišná od toho, co duo předvedlo v posledních sezonách. Oděvy inspirované sicilským venkovem už nemá cenu zdlouhavě popisovat, všichni jsme je už v různých mutacích u Dolceho a Gabbany viděli nesčetněkrát. Jejich výtvorům však nelze upřít dvě obrovské přednosti: zaprvé naprosto precizní řemeslné zvládnutí všech technik a střihů. Na sametu, který vévodil celé kolekci, se totiž objevila jemná krajka i ruční výšivky venkovských a náboženských motivů, a člověk nad jejich kvalitou až žasnul. Zadruhé je to velmi podstatná věc, kvůli které nelze kolekce značky Dolce & Gabbana jednoznačně odsoudit: jejich oblečení totiž odtržené od teatrální prezentace a přenesené do normálního života totiž podivným způsobem stále funguje a slouží. Jen už Dolce s Gabbanou přetahují čas, kdy jsou jejich kolekce ještě stále akceptovatelné a prodejné. Není náhodou, že si letos už spousta nákupčích i editorů vyškrtla tuto dvojici ze svého milánského kalendáře. Nakonec už ani chlapy z ulice místo modelů nepůsobily vtipně a svěže, pozorovat jejich neustálé přešlapy už tak bylo skoro k pláči.