Poměry se asi skutečně mění, poněvadž mezitím, co na jednom z několika televizních kanálů pozítří a popozítří proběhne jedna z milionů prezidentských debat, svět se bude i dál točit, a to nejen okolo Slunce. Pomalými krůčky se mění vše a věc, co se včera zdála ještě jako slepá vývojová větev, dnes představuje současnost i budoucnost. V poslední době tak móda například dokazuje, jak reálně to myslí s technologií 3D tisku.

3D tisk v módě

V neděli v Paříži započal cyklus módních přehlídek haute couture, na němž jsou představovány kolekce vysoké krejčoviny pro letošní jaro. Včera měla pak přehlídku i nizozemská couturieristka – prakticky jedna z nejznámějších – Iris Van Herpen. Její excentrický styl, který staví na autentickém propojení architektury a těla, se vyznačuje živou organikou a technologickou inovací. Právě ona před zraky mezinárodní novinářské komunity, celebrit a módychtivých fanoušků představila svoji další „3D couture“. Sama Van Harpen se už minulosti proslavila kolaboracemi s mnohými architekty a architektonickými studii, avšak teprve letos se spojila s Neri Oxmanem a Julií Koerner na přípravě dvou modelů, vytištěných v 3D tiskárně. Oba architekti měli za úkol svůj model navrhnout a vytisknout na svém pracovišti. Oxman tak vytvořil sukni a sako, zatímco Korner navrhla celé šaty. O něco působivější pak byly Julianiny černé šaty.

„Tato architektonická struktura zpracovává několik tenkých vrstev tkanin, které skládá na sebe v jednotném celku. To tělu při pohybu dodává nejen komfort, ale také skutečný organický tvar,“ tvrdí sama spoluautorka kolekce.

Van Harpen však není jediná, kdo se 3D tisku v módě aktivně věnuje. Sruli Recht – izraelský oděvní designér tvořící na Islandu – se 3D tisku věnoval ve své poslední pánské kolekci určenou pro sezónu podzim/zima 2013. Ta obsáhla dokonce i oděvy složené z malých částeček dřeva. Geometrickou maketou, která pozvedá architekturu těla na svaté pravidlo, pak Recht svoje modely převedl do skutečné podoby pomocí 3D tiskárny.

V Čechách v ohledech 3D tisku vyčnívá šperkařská značka Blueberries, která zazářila minulý rok na Designbloku, když byla nominovaná na Cenu šéfredaktorů.