Dnešní módní svět, který skutečně nové módní standardy vytváří (a nejen imituje), se dělí na dva tábory. Jedni chtějí fotit s Mertem a Marcusem, druzí zas s Inez a Vinoodhem. Je to skutečně tak jednoduché? Ano, tihle čtyři tvůrci totiž v současnosti platí za téměř neomylné trendsettery ve světové módní fotografii. Jejich naturalistické základy a experimentální povaha je v kombinaci se zjevnou komerční desintegrací výsledkem nedostižné módní fotografie, která přesně balancuje na hranici uměleckého a komerčního užití.

Inez & Vinoodh vystavují v Paříži

Druhé jmenované duo, tedy Inez van Lamsweerde a Vinoodh Matadin. se v tomto penězi a uznáním začarovaném kruhu pohybují již 25 let. Pomyslné úctyhodné jubileum jejich úspěchu tak nyní slaví výstava v pařížské galerii Gagosian. Výstava potrvá až do 9. března a zobrazuje charakteristické prvky, které tvorba Inez a Vinoodha vykazuje. V panelu je tak možné sledovat jejich originální kombinaci bizarního s elegantním v jedinečných portrétech, módních editorialech a kampaních.

Oba Nizozemci spolu spolupracují už od konce osmdesátých let, kdy se společně objevili na scéně po studiích fotografie v Amsterdamu. Oba už mají za sebou nejednu retrospektivní výstavu, a tak se v rámci aktuální exhibice pokouší poskytnout spíše umělecký pohled na svojí tvorbu. Z ukázky tak alespoň můžete zhodnotit, zdali jejich tvorba nějaké takové kvality má.