Sexy, vyzývavý, svůdný a mrazivě vášnivý. Tak by se dal několika slovy popsat krátký módní snímek Calvina Kleina Provocations, jehož stopáž dosahuje k úctyhodným 10 minutám. I když dlouhé epické klipy už vyšly z módy (své by o tom mohla říci Lady Gaga), jde film zpracovávající jarní kolekce 2013 v době lakonických vizuálních zpráv po správně cestě.

Skarsgård, Koponen a Calvin Klein

Experiment s filmem má CK v krvi – koneckonců reklamám z její produkce jsme věnovali celý článek. Z „reklamních videoartů“ s náhodně odchycenými mladými lidmi se značka samozřejmě přesunula do současnosti a použila v Provokacích vše, co nás dnes přitahuje. I proto se v hlavních rolích objevují Alexander Skarsgård a finská modelka Suvi Koponen, která si prohodila roli s Larou Stone, jež hvězdě seriálu True Blood sekundovala ve snímku Encounters.

Nejen díky ústřední dvojici, ale také režii vizionáře Fabiena Barona, vznikl dechberoucí snímek plný jaksi vyleštěného, ačkoli desaturovaného půvabu – tedy takového, na který jsme od značky zvyklí.

Film byl koncipován jako tematická skládanka úzkostných, ale vizuálně omračujících scén, kterým udává tón každý jeden prvek, z nichž byly jarní kolekce složeny. Variace tónů Olafura Arnaldse a zpomalené záběry Baronovy kamery dohromady vytvářejí úchvatnou náladu, jež vypráví příběh této sezóny daleko za možnosti oděvů. Ať už je tak značka Calvin Klein jakkoli zakletá v obřích potiscích svého loga na slipech a tričkách, “Provocations” je tím pravým ztělesněním původní duše všeho, jak by lidé měli znát jméno “Calvin Klein” – i vy.