Tradiční český boj „kdo s koho“ se i v tak malém módním rybníčku, jakým je ten náš, přiostřuje. Na další podzimní ročník se připravují shodně Prague Fashion Weekend i Dreft Fashion Week, na scéně se však letos objeví i zcela nový koncept, který přináší prestižní týden designu a módy Designblok – do Prahy totiž poprvé vnese sezónnost módního průmyslu v takové míře, v jaké ho známe ze zahraničí.

Dosud se pražské fashion weeks odbývaly na podzim. To dává smysl – září je lednem „módního roku“ a tak návrháři na těchto akcích vždy představují, až na několik výjimek, kolekce na celý rok, které buď postupně doplňují o další kousky na jaro/léto, nebo své jarní edice prezentují v ateliérech, showroomech, či při jiných příležitostech. S přihlédnutím k tomu, že čeští (a slovenští) návrháři dnes v drtivé většině pracují na klientské bázi, to samozřejmě není problém… do té doby, dokud nechcete vystoupit ze stínu České republiky. Zahraniční kupci totiž kolekce objednávají půl roku dopředu, a tak je pro české návrháře export autorské tvorby v podstatě nemožný. A tak Designblok přichází s vůbec prvním jarním týdnem módy, na kterém se krom kolekcí S/S 2013 uvedou i podzimní pre-kolekce a řady A/W 2013.

Jarní Designblok Fashion Week 2013

Jarní Designblok Fashion Week, který se bude konat od 20. do 24. března, má ambici vytvořit zde sezónní prostředí, a tím i v Česku nastolit jasná pravidla globálního módního průmyslu. Je nutné podotknout, že stejnou ambici měl na minulý podzim i Prague Fashion Weekend, v těchto ohledech však z výše uvedených důvodů logicky nebyla naplněna.

„Jarní Designblok“ přinese i další novinku, a to sice, že bude otevřen jen módním profesionálům a stálé návrhářově klientele. Celý tento týden módy se odehraje v Galerii Křehký na Praze 7, kde budou mít návštěvníci možnost seznámit se s aktuálními i nadcházejícími kolekcemi na komorních prezentacích, na nichž kolekce osobně předvedou sami návrháři či zástupce značky. Už teď je jasné, že své nové řady na Designbloku předvedou Pavel Brejcha, Pavel Ivančic, Hana Zárubová, samostatnou přehlídku pak bude mít Liběna Rochová, a organizátoři přivítají i velmi nadanou Martinu Špetlovou, absolventku londýnské Central Saint Martins. Nezapomene se ani na mladé objevy v rámci Designblok Fashion Talent Cards, kterou tentokrát dostaly Monika Krobová, Tereza Ujevičová, Karolína Juříková a Eliška Kuchtová. V neděli pak proběhne šperkařský brunch otevřený veřejnosti, který nabídne například  nové kolekce Zdeňka Vacka a Daniela Pošty, loňských Grand designérů roku, nebo také první dámy českého šperku Evy Eisler.

Doufejme tedy, že jarní módní Designblok svým slibům – ustálení sezónního cyklu prezentace módy, nastolení dialogu mezi novináři a designéry a důkladné seznámení klientů s tvorbou s možností koupě nebo objednávky – dostojí. Pro náš velice slabý průmysl to bude další zatěžkávací zkouška – stejně jako zářijový Prague Fashion Weekend – a teprve po ní se uvidí, jestli jsou čeští návrháři a značky čelit realitě opravdového módního průmyslu.