Punk – někdy jen chaos, někdy naopak couture… nemyslíte? Punk, ač by jimi správně měl opovrhovat, má svá vlastní pravidla. A tyto „zákony“ největšího anarchistického hnutí v dějinách moderní společnosti rozkrývá nový projekt, který vyvrcholí originální výstavou, jejíž dveře se otevřou 9. května v New Yorku. Legendární Costume Institute Metropolitního muzea v New Yorku totiž představuje jeden ze svých výjimečných exhibičních panelů. Ten nese název PUNK: Chaos to Couture.

Punk – chaos, nebo couture?

Výstava tak bude zkoumat genezi punkového stylu a jeho vliv na vysokou módu. Teoretici tvrdí, že sám punk byl ovlivněn mnoha různými uměleckými školami, kupříkladu dadaismem a kultem postmoderního umění: „Punkové ikony se tak právě díky tomu do Metropolitního muzea skvěle hodí,“ dodává Thomas Campbell, výkonný ředitel známe newyorské galerie.

Metropolitní muzeum ukáže modely Karla Lagerfelda pro Chanel, Christophera Decarnina pro Balmain a v expozici se také představí královny punku Vivienne Westwood a Rei Kawakubo. Výstavu dohromady sestavili Andrew Bolton, hlavní kurátor Costume Institute, a fotograf Nick Knight. Tvůrci expozici postavili na přímém kontrakčním systému, kde se modely potkávají v kulturní skládance. Většina výstavy pak bude věnovaná rovněž kultuře D.I.Y. neboli Do-It-Yourself, která punk po celou dobu vývoje doprovázela. Výstava potrvá do 14. srpna a bude bohatá na doprovodný program.