Zrození, život, smrt – tři slova jinak známá jako koloběh života. Londýnský designér Benjamin John Hall k této trojici přidává ještě čtvrté stádium, znovuzrození, kterého jsou v naší realitě schopny dosáhnout jen postavy z mýtických vyprávění… a předměty. Hall má k Ježíšovi daleko, tak tyto čtyři stupně aplikuje na svoji práci – koncepčně pojatou obuv.

Hall se zabývá i autorskou nositelnou obuví, i on má ale potřebu odskočit si k umělečtějším rovinám módy. Projekt Birth, Life, Death and Resurrection představuje řadu sedmi ručně vyrobených párů obuvi, které svým estetickým pojetím často přesahují až k objektům na pomezí designu a architektury. Projekt začal původně jako spolupráce s módní návrhářkou Alexandrou Groover, jenž měl zobrazovat lidské prožívání všech tří období života plus spirituální vytržení, silnou víru, která se promění v duševní obrození. Konečnou etapou spolupráce se pak stal pětiminutový snímek, v němž je všech sedm párů podrobeno lidským životním situacím. Boty na ně různými mechanismy reagují, a tím vytvářejí výsledný produkt.

Život skrz sedm párů bot

Celý film začíná u páru pojmenovaném Amniotic Boots, který se zrodí z aluminiové fólie. Když je na alobalu proveden řez, vylije se z něj temně zbarvená tekutina, po které zůstanou jen boty. Linie pokračuje u sandálů Umbilical Geta, u nichž je přestřižena pupeční šnůra. Cesta životem pokračuje s Turbulence Boots Ascension Wedge – na obou jsou připevněny nafukovací balonky, které přefouknutím prasknou. Puknou jako život sám, který následně končí. Refraction Boots NDE Skates jsou jako alegorie smrti vytvořeny s plexisklovými podrážkami. Jejich průhledný charakter poukazuje na blížící se světlo na konci temného tunelu, jak byla smrt popsána těmi, kteří prožili zážitky blízké smrti.

Birth, Life, Death and Resurrection si neklade žádné praktické výstupy, naopak, má složit jen jako čistě umělecký projekt, tvořící protipól sériově tvořené obuvi. A také formu, z níž bude Hall čerpat inspiraci pro svoji další autorskou práci.