Liběna Rochová zakončila přehlídku svých dvou kolekcí těmito slovy: „Už je tady i jarní týden módy, a tak se čeští návrháři už nemají na co vymlouvat.“ Liběna Rochová se však na nic nikdy vymlouvat nemusela a ani tentokrát to nemá zapotřebí. V prostorách Galerie Křehký v pátek večer představila dvě kolekce – jaro/léto i podzim/zima 2013 – které na jediné fashion show spojila s elegancí a důmyslností jí vlastní.

Liběna Rochová S/S 2013 & A/W 2013

Rukopis s podpisem „LR“ nebyl přehlédnutelný ani v jedné kolekci, i když se Rochová přiklonila k naprosto nositelné rovině její tvorby, což ještě podpořilo zuřivý potlesk obecenstva v závěru přehlídky. Obě kolekce těžily z nejsilnější devizy Liběniny tvorby, jíž je výběr materiálů a jejich zpracování, díky čemuž se řadí mezi nejen domácí, ale i celosvětovou špičku. Jarní kolekci, ta byla celá v bílém, charakterizoval materiál ne nepodobný papíru se všemi jeho vlastnostmi, až na to, že byl na těle velmi příjemný. Naopak sezónu podzim/zima 2013 vypracovala Rochová ze syntetické látky s pamětí, takže se každý kus oděvu dokonale přizpůsobil tělu.

Na jarní sezónu zvolila Rochová spíše volnější siluety a střihy. Nakonec tato řada připomínala místy úbory na spaní, které si však zaslouží vynést každodenním použitím. Naopak podzim/zima 2013 evokovala inspiraci 50. lety, když modelky na mole předvedly kabáty s efektem vyztužených sukní. Sukně jako takové si v podzimní kolekci vůbec vysloužily zvláštní pozornost, když je Rochová vydekorovala laserem vykrojovanými detaily, tvořící neobvyklý 3D efekt.

Liběna Rochová nepředstavila nejpočetnější kolekci, i jako osoba je to žena velmi úsporného vyjádření. V tom ale tkví její síla – předat jasnou, cílenou a stoprocentně jistou zprávu. Tou i letos bylo připomenutí: patřím k elitě. To však není produktem povýšenosti, nýbrž perfekcionismu, se kterým Liběna Rochová tvoří.