Žánr módního filmu si po svých undergroundových letech zažil minulý rok naprostý vrchol. Režiséři, experimentátoři i samy módní značky produkovali jeden snímek za druhým, festivaly módního filmu rostly po světě jako houby po dešti a i MAUDhomme přišel v říjnu 2012 se svým Videoroomem na Designbloku. Jenže jak se bublina rychle nafoukla, tak také splaskla – móda nezná slitování ani nostalgii, a tak po minulém podzimu přišel strmí sešup. Přišlo se totiž na to, že fashion filmu chybí větší obecná koncepce a že už vlastně ani nemá co říct.

Módní film proto čekal na svého spasitele, na někoho, kdo mu vdechne nový život. Díky bohu pro něj nemusel čekat dlouho – Pierre Debusschere ze skupiny 254 Forest totiž představuje další z experimentálně-módních projektů, který pojmenoval podle citátu z knihy Alberta Camuho „The Myth of Sisyphus and Other Essays“: I Know Simply That The Sky Will Last Longer Than I.

IKSTTSWLLTI

Ať už Pierre pracuje s kamerou, fotoaparátem či jen zpracovává fotografie, nikdy se nenechává limitovat hranicemi oborů či formátů. Takto přistupuje i k IKSTTSWLLTI, který sestává ze záběrů snímané digitální kamerou, jež Debusschere skládá ve vrstvách na sebe. Ty se nezajímají o perspektivu, či vzdálenost, ale jen o nánosy na povrchu. Pro film je důležitý právě digitální záznam, který úpravami využívá Debusschere k mystifikaci, překvapení a zmatení.

Příběh snímku se točí okolo citů vzniklých z písně, jež je osobní i poplatná všem. Slova a obraz začínají souběžně, ovšem přirozený proud lyriky postupně přebírá kontrolu nad snímky tvořenými zpomalenými obrazy. Jenže po chvíli se začnou vrstvit i slova a stávají se hlasitějšími, zkreslenými, až se rozmažou na svůj základ. A tak stejně jako obrazy, i slova se ztratí pod nánosy digitální kultury, které Debusschere eliminuje dalšími kapitolami projektu, jimiž jsou výstava fotografií a knižní publikace.

Jasně nastíněný záměr filmu sleduje i stránka projektu, která je tvořena asi třiceti vrstvami, z nichž jedna může obsahovat scénu z filmu, rozpohybovaný GIF, pouhý obrázek, zvukový soubor či nápis. I Know Simply That The Sky Will Last Longer Than I tak představuje novou formu módního filmu, který už si nevystačí jen se svým původním médiem, stává se multimediálním projektem, s nímž podobně pracuje kupříkladu i Nick Knight, ačkoli ne v tak integrované formě. Film sám o sobě je však těžištěm celého projektu – už jen díky své stopáži přes 52 minut, z nichž byly zatím odhaleny jen dvě. Snímek v celé své délce si odbyl premiéru minulý pátek na festivalu v Hyères a bude dále uváděn při zvláštních příležitostech, jak říká sám autor.