Na přehlídce Liběny Rochové čekaly na vybraných židlích pro zvané novináře a hosty malé ruční baterky – Jiří Macek, kreativní ředitel Designbloku, totiž ještě před začátkem oznámil, že se celá fashion show odehraje v přítmí kostelní lodi a že příruční světla budou jediným prostředkem, jak ve tmě řadu čtrnácti modelů zahlédnout. To mělo svůj důvod, kolekce Liběny Rochové na aktuální sezónu by totiž byla jen přehlídkou šedivých tvarů, kdyby na modelky hosté nesvítili a neodhalili tak reflexní vrstvy oděvů, do nichž Liběna Rochová zakomponovala jen v odrazu viditelné vzory.

Liběna Rochová A/W 2013

Stejně jako pokaždé byla přehlídka monogramu LR  dech beroucí prezentací jedné soustředěné vize – tentokrát však bohužel ne oděvní. Pokud naposledy Liběna představila edici sice koncepčních a její filosofii rozhodně nepopírajících modelů, nositelných modelů,  pak tentokrát obrátila a vrhla se do jakési designérské performance, která byla sice velmi zajímavou a zábavnou podívanou v mistrovství v jakémkoli ohledu – jen těžko byste v českých podmínkách hledali tak ucelenou vizi, která dává smysl od stylingu vlasů až po vlastní design obuvi – ale její smysl skončil se závěrečným defilé.

Inspirace asijským prostředím byla do více či méně nositelných objektů, které působily spíše jako designérské předměty, jež mají (de)formovat tělní proporce, zavedena na povrch tradičních Liběniných siluet. Mezi všemi looky se tak našly i klasické business kostýmky a šaty, jenže ani ty bez příhodných světelných podmínek nebyly nakonec ničím víc než šedivým oblečením. S tím, jak se přehlídka blížila ke konci, sice Rochová představovala čím dál nositelnější modely, na druhou stranu jim však scházel náboj a drama, které Rochová formuje právě díky neochvějné víře v koncept.

Na rozdíl od jarní kolekce tak Liběna Rochová nedokázala zajímavý nápad přetavit v přivětivé oděvy. Jenže možná ani nechtěla. U návrhářů, mezi které Liběna patří, je totiž důležité vytvořit dojem, zanechat pocit, a pak už jen na přání klientely měnit koncept v každodenně použitelné oblečení. A právě přenést něco niterního do diváka dokáže Liběna Rochová na jedničku.