„Working class never looked so hot“ aneb začněme trochu prozaicky: kdybych byl žena, nosil bych PBL. Ano, marketing schovaný za značkou PBL Prague, který svým dramatickým soucitem k městem zkoušené ženě rozvíjí Katarína Kral, polovina kreativního dua značky, funguje a nyní se mu dostalo ještě „žhavého obalu“. Tvarosloví vystavěné na asymetricky koncipované siluetě návrháře Pavla Brejchy v měkko-tvrdém provedení a něžných subtilních barvách zkrátka vypadá výborně – jenže co nabízí?

PBL Prague A/W 2013

Aktuální kolekce určená na sezónu podzim/zima 2013 pojala za své téma kontrastu mezi chaosem a řádem, mezi klidem a napětím. Oděvní drama odehrávající se v rafinovaně vystavěných drapériích, které pro jednou dávaly smysl (u ostatních českých designérů totiž přehršel jejich užití přestává být smysluplné a atraktivní) se stalo bojištěm, kde se draly na povrch touhy a vášně. Nostalgickou romanci i tvrdou rozhodnost, které jako by odkazovaly na časy staré francouzské krejčoviny, však mírně brzdila kreativní oprátka.

Smyčka spletená z rozmanitých zásahů dvou nezávislých, tak odlišných (a přesto v něčem stejných) pohledů na věc totiž nepustila vnitřní emoce a krásu kolekce ven, a to bohužel ani během přehlídky. Viditelné byly tedy jen pro ty nejvnímavější, což se nedá prohlásit o zmíněné diverzitě, kterou rozpoznal i poměrů neznalý pozorovatel. Nicméně i přesto se zimní edice PBL stylu stala jednou z nejzářnějších celého týdne módy na Designbloku. Návrhář Pavel Brejcha dovedl svou práci s ženou jako živým organismem na úroveň zkušeného couturiéra. Zásah jeho kolegyně Kataríny Kral pak přidal na autenticitě, a tak se celá kolekce stala jednou z nominovaných na Cenu šéfredaktorů za nejlepší českou autorskou kolekci. A to si rozhodně zasloužila!