Předmětem diskuze se v české oděvní tvorbě letos staly reflexní materiály. Zdá se, že česká společnost i tvůrčí obec konečně v tuzemském kulturním prostředí generují svébytné módní trendy, jež odpovídají potřebám veřejnosti. Anebo že by reflexní kolekce Moniky Drápalové a Liběny Rochové představovaly výjimečnou shodu náhod? To posoudí až sám čas, nicméně na onu možnou souhru či nový stupeň vývoje mnozí reagovali různě.

Jedni reflexní materiály považují za přežité, jiní zas za revoluční. Úhel pohledu však nespočívá v samotném jejich užití, ale především v pojetí. Zatímco šedé kontury jinak neživých modelů Liběny Rochové pracovaly pouze s wow efektem, Monika Drápalová si hrála s kontexty sportovních materiálů. Vyvinula tak oděvní hybrid, v němž syntéza sportovních a městských elegantních modelů není tak nepřístojná, jak by se mohla zdát.

Monika Drápalová S/S 2014

Monika na své jarní kolekci „7“, do níž poprvé zahrnula i rozšířenou edici pánských oděvů, pracovala ve spolupráci se společností Free Circle. Zkušená oděvní designérka a nositelka titulu Módní designér roku cen Czech Grand Design svou pánskou řadu vybavila pohodlnými softshellovými i jinými sportovními materiály, z nichž vytvořila rafinovanému designu podřízené střihy sak a kabátů, určených pro jízdu na kole, ale i chůzi po městě. „Princip je jednoduchý, a to sice vypadat dobře jak na kole, tak na ulici. Je to směs dvou přístupů,“ charakterizuje Monika kolekci s nenuceným a autentickým podtitulkem: elegance v pohybu.

Filosofie stranou, přicházejí totiž funkce, které slouží svým účelům. Ty jsou nastaveny tak, aby nejlépe zapadly do mozaiky modelu postmoderního gentlemana, jindy vyprázdněného pojmu, kterého Drápalová svou kolekcí převádí v realitu. Výsledek kolaborace pak podle vlastních slov návrhářky spojuje logiku, půvab, cit, kuráž a dobrodružství. Ostré zářezy neonových a reflexních detailů se střídají s tradičními prvky pánské krejčoviny a něčím, co se pod rukama talentované Moniky proměňuje v jakousi oděvní new wave. Tedy anti-trendovou, progresivní, zároveň však citlivou a především osobní edici s důrazem na zpracování a materiál.