Není tomu tak dávno, co se pražské publikum letošního Designbloku mohlo přesvědčit o kvalitě výchovy budoucí generace módních designérů za hranicemi tuzemské produkce. Jenže přehlídka Fresh from Flanders(organizovaná jako součást programu Designblok Premier Fashion Weeku) přinesla bohužel jen zklamání. Těžko soudit, zdali se o ne zcela zdařilý výsledek zasloužil neinovativní styling kolekcí či špatné načasování, jisté je však jedno – ve Flandrách či Vlámech své talenty vychovávat umějí. Živoucím důkazem je absolvent Design Academy v holandském Eidhovenu Martijn Van Strien.

Oděvní brutalismus podle Martijna Van Striena

V rámci prestižní a ostře sledované akce Dutch Design Week totiž tento mladý designér pánského oděvu představil svou absolventskou práci, která se zabývá novým pojetím outdoorového oděvu. Ten však ve Van Strienově podání za žádných okolností neslevuje z nároků na rafinovaný módní design. Edice s názvem Dystopian Brutalist Outerwear spojuje užití pogumované plachty jako funkčního materiálu a puristicky geometrický střih ve výsledek, jenž představuje ochranný skelet, svébytný objekt i módní součást šatníku.

Kontextuální trojice pak navazuje na inspiraci architektonickým brutalismem. „Pokusil jsem se vytvořit velice strohý efekt pomocí čistě lineárních kontur, které jsou ve svém základě pevné a s každým dalším pohybem vytvářejí nové specifické bloky, jež se přizpůsobují anatomii lidského těla,“ dodává sám Van Strien. Za architektonický, a přesto velmi funkční přístup k pánské siluetě a jeho převedení v praxi byl Van Strien na Dutch Design Weeku oceněn grantem Keep an Eye. Podmanivá oděvní studie tím pádem zaznamenala úspěch i mimo právě probíhající holandský týden designu a pro nás konkrétně se stala obrazem skutečného flandersko-vlámského talentu.