Že je sklo křehké, lze po hmatu poznat snadno. Jenže skutečná křehkost skla tkví možná v samotném nitru člověka. Uvnitř jeho příběhu. „We tell stories in glass,“ tvrdí pak jedno mladé české sklářské studio. Studio, které vypráví pohádky jedním dechem a nejspíš proto se tak i jmenuje.

Studio DECHEM tvoří designérka Michaela Tomíšková a sklář Jakub Janďourek z možné lásky, kterou spolu sdílejí a vytváří tak fragilní skleněné objekty i předměty produktového designu. Nedávno se širší veřejnosti představili prostřednictvím expozice na Designbloku, jež dvojice umístila do Kafkova domu. V lidově přezdívaném Kafkáči byly k vidění i roztomilé skládačky z barveného i čirého skla, které vlivem příběhů obou tvůrců dohromady komponují scenérie malých českých městeček. Červené střechy drobných domečků a přilehlých továren v postmoderním převracení uměleckých a řemeslných významů představují zcela klidnou a prostou dekorační vložku či jakýsi skromný umělecký objekt.

Jedním DECHEM

Kromě těchto charakteristických skládaček, jež v rámci Designbloku ozdobily i expozici kosmetické značky Avéne, však DECHEM vytváří také skutečně funkční interiérové doplňky. Vedle svítidel ve tvaru plamenů jsou to i rozmanitě barevné amfory. Mléčně zbarvené pastelové schránky studio představilo jako součást nedávné exhibice New Biedermeier galerie Křehký. A ani ty, ač oproti křehkým městečkům představují daleko větší masu skla, neztrácejí nic ze své spirituální něžnosti.

Jakási „nesnesitelná lehkost bytí” však doprovází každý kousek z produkce tohoto studia a i z toho důvodu se jejich jméno objevilo na seznamu nominovaných na Cenu šéfredaktorů letošního Designbloku. A my jen upřímně doufáme, že příště si ji i odnesou. Poté, co dvojice vydala poetické video věnující se jejich práci je zcela jasné, že si ji zaslouží.