Robert Wilson v Bratislavě
4.4 (87.69%) 13 hlasů

Osobnost, která zaznamenala osobnosti. Tak by se dala shrnout část tvorby amerického divadelního režiséra, choreografa, designéra zvukových a světelných instalací a autora videoartu Roberta Wilsona. Jeho osobnost nyní konečně dostává i do středoevropského kulturního prostředí, když v sousední Bratislavě tento Američan vystavuje svoje video-experimenty, které rozšiřují formát portrétu. Právě výstava Videoportréty totiž tyto experimenty přináší do Slovenské národné galérie.

Robert Wilson v Bratislavě

„Wilsonovy portréty jsou pozoruhodným příkladem aktualizace klasického žánru – „upgradováním“ portrétu novými digitálními technologiemi. Wilsonův extravagantní vizuální styl byl vždy plný impulzů, silně stylizovaný,“ komentuje výstavu kurátorka Sbírky jiných médií SNG Petra Hanáková.

Videoportréty, které zobrazují osobnosti jako Brada Pitta, Winonu Ryder, Juliette Binoche či Ditu Von Teese, jsou výsledkem Wilsonovy spolupráce se skladatelem Michaelem Galassem, módním návrhářem Kevinem Santosem a světelným designérem provozu Ursem Schönebaumom. Návštěvníci Slovenské národní galerie budou mít jedinečnou příležitost zažít díla v jejich 3D podobě, doprovázené světelnou a akustickou stopou, které nechávají vyniknout talent Roberta Wilsona a jeho přesah mezi jednotlivými médii. Výstava Videoportraits je ojedinělá i svou technickou instalací, která vyžaduje specifický odstup mezi jednotlivými díly a koncepčně propojí exteriér s interiérem galerie. V době Wilsonovy galerijní premiéry v Bratislavě bude jeho dílo paralelně uvedené v pařížském Louvru.