Když návštěvníci letošního Designbloku vstupovali – někteří mírně rozpačitě, jiní s nadšením – do prostor Nákladového nádraží Žižkov, hned jedna z prvních instalací, umístěna blízko hlavního vchodu, je uchvátila natolik, že se u ní zastavili i na několik minut. Mohli totiž prožít zážitek strávit několik okamžiků rovnou v samotném vystavovaném díle Jiřího Příhody. Tento významný český umělec, držitel zároveň prestižní i kontroverzní Ceny Jindřicha Chalupeckého, na Designbloku totiž představil objekty Cely I a III, které nyní budete mít možnost zhlédnout ještě jednou v pražské Galerii Křehký.

Cely I a III

Cely I a III navazují na minulé Příhodovy objekty, kupříkladu Archa 1 a 2, jež jsou zároveň masivními designérskými předměty a prostorami, využitelnými jako funkční minimalistické pracovny či příbytky. „(…) ideální pro koncepci mých Příbytků je být dva a více metrů nad úrovní terénu, obklopen stromy, bambusy, kaktusy či jinými organickými strukturami v co možno nejčistší přírodě. Ideálně v přírodním pralese nebo velké zahradě popřípadě sadu,“ říká o svých objektech sám Příhoda, které dále rozděluje: číslo I charakterizuje jako místo k individuálnímu dlení v klidu a osamocení, kdežto číslo III je objektem-interiérem, jenž má být vložen do ještě většího prostoru.

Příhoda při navrhování obou objektů kladl důraz na design, který nepotřebuje řemeslnou dotaženost a perfektnost. Přitom jsou však vizionářsky vybroušenými a unikátními objekty, které v Galerii Křehký máte možnost navštívit až do poloviny února 2014. A pro zajímavost, interiéry obou objektů budou doplněny  vybranými kusy českého uměleckého designu od Lucie Koldové, Body Horáka, Jana Plecháče a Henryho Wielguse a dalších autorů.