Co se vám vybaví pod označením „Afričan“? Člověk černé pleti, žijící v chýší, bez přístupu k pitné vodě, ohrožen epidemiemi – a tak dále? Tak věřte, že jako „Afričan“ se cítí i Pieter Hugo, fotograf, běloch, který se „pouze“ narodil v Kapském městě v JAR. S kořeny na území, jemuž dlouho vládla rasová segregace a apartheid, se rozhodl zachytit Afriku vlastníma očima. I když portréty původních obyvatel kontinentu a jejich každodenního, často chudinského života snímá značně stylizovanýma očima, nechybí jeho stylu umělecké cítění ani dokumentární nádech.

Když portrétista Afriky fotí módu

Jeho kritici ho sice obviňují ze senzachtivosti, potřebě šokovat a z nich vycházející bulvárnosti, druhá skupina složená z jeho obdivovatelů vidí na jeho snímkách citlivé zachycení často přehnaně hysterického tématu. Do této části publika pak patří i Tomas Maier, návrhář italské značky Bottega Veneta, který Huga požádal, aby svůj um propůjčil i žánrů módní fotografie. „Jsem velkým příznivcem Pietera Huga a jeho tvorby, která v sobě skrývá nepochybnou krásu, ačkoli nikdy nepřestane klást nároky na svého diváka,” vyjádřil se dokonce na adresu fotografa, jehož snímky jsou krom jiných míst k vidění na trvalých výstavách v newyorském MET, kalifornské Getty nebo londýnském Victoria and Albert Museum.

Pieter Hugo pak tímto svým počinem obohacuje řadu světoznámých jmen, která už v minulých letech přispěla svým dílem do Art of Collaboration, projektu, do něhož si Bottega Veneta zve zajímavé osobnosti světa fotografie, které pro ni tvoří sezonní kampaně. Seznam Hugových předchůdců, do něhož patří kupříkladu Nan Goldin, Peter Lindbergh, Steven Meisel, Nick Knight, Annie Liebovitz nebo Lord Swandon, hovoří za vše. A stejně tak kvalita Hugových snímků, která naprosto zapadá do světa iniciálů BV, ale přesto je velmi osobitá a jasně zařaditelná.