Oversize v přímém přenosu. Tak by se dala shrnout přehlídka zimní kolekce belgického návrháře Rafa Simonse, kterou však tentokrát designér nevytvořil sám, nýbrž v dlouho očekáváné spolupráci s americkým umělcem Sterlingem Rubym. Ono „oversize“ se však tentokrát nedělo přímo na oděvech, ale v kolekci jako takové. Její záběr byl totiž skutečně naddimenzovaný. Kolekce představila vše – jen ne celistvost. Zapomeňme však chvilku na Rafa a pojďme si říct, že to byla Sterlingova chyba. Jaký ale tedy byl jeho přínos?

Raf Simons / Sterling Ruby

Potisky, koláže a zase potisky. Kočičky na tradičně zbarvených kabátech Mackintosh. Vážně? Ano, Raf se tak po dlouholeté kariéře odhodlal ke zcela tendenčnímu zacházení se svým vlastní odkazem, když si do jeho útrob pustil umělce pracujícího s recesí, tedy devízou, která je vlastní komukoliv jinému, jen ne Rafovi. Váženost belgického „avantgardisty“ budiž zapomenuta. Vtip, nadsázka a klukovina nahradila poctivou designérskou práci a uvedla na molo modely vcelku jednoduchých a všude vídaných tvarů s printovou aktualizací. Originální, nebo přežité?

Těžko na takovou otázku odpovědět. Rozhodně však prodejné. Není pochyb o tom, že tahle barvená kolekce – jinak se totiž skutečně popsat nedá – bude v srdcích laických milovníků na prvním místě. Kdo si však Rafa doposud vážil, edici se zahořklým pocitem zapomene. Stejně jako my. Nebyl by to však spravedlivý svět, kdybychom to Rafovy neprominuli. A pak, že je móda krutá!