Módní výstava se jako vzácná kulturní událost vrací do galerie Křehký! Téměř rok a půl od doby, kdy kurátoři zakřivili stěny tohoto holešovického prostoru pomocí oděvů Denisy Nové, přichází expozice s názvem Rencontres delicates / Delicate meetings, jež v sobě mísí energii nové prezentační platformy a intimního vhledu do vzniku oděvu. Jak ale obstojí, když nám chybí know-how módních expozic?

Za dvacet pět let znovuobnovené oděvní tradice jsme se naučili mnohé. Především pak slovíčka. Rozumíme pojmům fashion showbuyer a fashion week. Umíme tak módu produkovat, přemýšlet nad ní, umíme o ní psát, fotit její segmenty či ji přetvářet rozmanitými stylingy. Stále jsme se ji však nenaučili vydělit z jejích předem stanovených mezí a následně zařazovat do jiných kontextů, přestože se o to snažíme. Někteří hledají souvislosti mezi módou a architekturou, jiní zas mezi módou a tancem. Vesměs se však představě oděvů v prostorách galerijních síní štítíme, oděv nám stále nepřijde jako předmět delšího zkoumání. To se však Rencontres delicates / Delicate meetings a její autoři, oděvní designéři Pavel Brejcha a Monika Drápalová, snaží změnit a už svým přístupem začít vytvářet ono chybějícího savoir-faire. Oba totiž na výstavě pracují s formami.

Delikátní setkání v Křehký

Monika Drápalová po několikaleté  kariéře designéra — nyní dokonce Grand designéra —  přešla k technice asambláže, v jejímž rámci se začala věnovat obrazům, a to těm, které tu podle jejího názoru chybí. „Chtěla jsem se vrátit ke svým láskám, ke kresbě a malbě, kterým jsem propadla za dob studií na VŠUP, ale po škole si na ně už nenašla čas. Dlouho jsem se na to těšila. Exprese, barvy, velké formáty, potřeba vyjádřit se přímo, bez nutnosti transformovat vše do oděvu… Zároveň je tam samozřejmě návaznost na kolekci z minulého roku a nápad vyrobit si vlastní plátno,“ říká. Jakýsi obrazový záznam myšlenek tak odhaluje, jak návrhářka k oděvu a jeho tvorbě přistupuje.

Pavel Brejcha zas po práci pro haute brandy a produkci marketingově strukturovaných kolekcí přešel k intimnímu pohledu limitované edice, kde z jedné formy variuje hned několik celků, jejichž obrazy natiskl na volně zavěšené textilie. Stěžejním výstupem jsou velkoformátové fotografické kompozice, které zaznamenávají napětí mezi formou a figurou. „Jedná se o makety oděvů, kdy se při zkouškách ladí tvar, detaily a konstrukční linie a pomocí světla a vzniklého stínu dochází k vzájemnému prolnutí s tělem modelky. Toto nasvícení a následná postprodukce umožňují nový pohled. Jako kontrast k těmto éterickým kolážím jsou prezentovány i hotové produkty v odstínech bílé ve svém neživém jednoduchém stavu,“ vysvětluje designér.

Rencontres delicates / Delicate meetings pak oba přístupy zaobaluje do jemného delikátního podání, které představuje naprosto náhodné a spontánní setkání dvou tvůrců a jejich nevědomky vytvořenou revoltu proti masově produkovaným vizím. 

(Výstava Rencontres delicates / Delicate meetings bude zahájena dnes v 19.00 vernisáží v galerii Křehký, Osadní 35, Praha. Otevřena bude do 24. května 2014.)